1 / 3

Prawie 368 mln zł dofinansowania ze środków unijnych zostanie przeznaczone na budowę obwodnicy Olsztyna. Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze w tym roku.

Niemal w całości dwupasmowy odcinek o długości 10 km będzie przebiegał przez okolice miejscowości Gronity i Naterki, przez Tomaszkowo, w kierunku wschodnim od skrajnych dzielnic Olsztyna, po miejscowość Bartąg. Powstanie w ramach drogi krajowej nr 10. Budowa ma kosztować w sumie 473 mln zł i zakończyć się we wrześniu.

Oprócz wspomnianego odcinka drogi, budowany jest także węzeł „Olsztyn Południe”, rondo oraz infrastruktura jak: ekrany akustyczne, chodniki, przejścia dla zwierząt czy system odprowadzania wód deszczowych.

W środę 25 lipca podpisana została umowa o dofinansowanie. – W 2019 r., czyli po zakończeniu budowy kolejnego fragmentu obwodnicy, tym razem w ciągu drogi S51, Olsztyn będzie miał całą południową obwodnicę. Skorzystają na tym mieszkańcy, turyści i biznes – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Kolejny odcinek obwodnicy Olsztyn powstaje właśnie jako droga ekspresowa S51.

Na dziś wsparcie unijne dla projektów realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – wartych ponad 53 mld zł – wynosi około 27 mld zł. W ostatnich dniach została podpisana m.in. umowa na dofinansowanie budowy drogi S5.

Źródło: pois.gov.pl

Czytaj więcej

Skomentuj