Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przyznał dofinansowanie dwóm projektom kompleksowej adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu na terenach górskich i nizinnych. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe otrzyma na dwa projekty 514 mln zł dotacji z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.
Robota, który będzie inwentaryzował lasy, ale także np. zbierał kleszcze, tworzy międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą także naukowcy z Poznania. Maszyna ma weryfikować rodzaj i stan drzew oraz innej leśnej roślinności, również obecność zwierząt i ślady archeologiczne.
Do tej pory 950 gmin, czyli ponad 38 proc. zgłosiło się do pełnienia zadań operatorów w programie "Czyste Powietrze" - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Operatorzy mają pomóc niektórym osobom w termomodernizacji domu.
Blisko 40 partnerskich gmin z Pomorza, ma zagwarantowane zagospodarowanie uciążliwych odpadów na najbliższe dziesiątki lat. 24 marca br. oficjalnie otwarto gdański ITPOK – instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, Port Czystej Energii. PCE - jak podkreśla prezes Sławomir Kiszkurno jest domknięciem systemu gospodarki odpadami w Gdańsku.
Termin składania wniosków w programie Czyste Powietrze dla powodzian został wydłużony do 30 listopada br. - przypomniał w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu wynosi 300 mln zł.











