Polski rząd zrealizował wieloletnie zobowiązanie wobec społeczności międzynarodowej. 19 czerwca 2026 roku ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska. Dokument, który zyskał już pełną akceptację Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, rewolucjonizuje dotychczasowe standardy ochrony. Najważniejszym założeniem strategicznego planu do 2051 roku jest oddanie aż 96% powierzchni polskiej części Puszczy we władanie procesom naturalnym, przy jednoczesnym całkowitym wykluczeniu tradycyjnej gospodarki leśnej oraz polowań.
Na terenach zdegradowanych przez przemysł ciężki nie należy produkować pasz i żywności. Zamiast tego warto uprawiać rośliny energetyczne, z których powstanie bezpieczna biomasa przeznaczona do zgazowania. Taki model rekultywacji oczyszcza glebę z metali ciężkich i wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) - apelowała prof. Marta Pogrzeba, dyrektorka i sekretarz naukowy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) podczas konferencji dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym w praktyce - zagospodarowania hałd i ubocznych produktów spalania.
Czy paliwa z odpadów, tzw. RDF, mogą stać się jednym z narzędzi wspierających lokalne ciepłownictwo i jednocześnie pomóc w zagospodarowaniu frakcji, która dziś zalega w systemie? O tym rozmawiano podczas seminarium „Perspektywy wykorzystania paliw z odpadów (tzw. RDF) w ciepłownictwie”, które 15 czerwca 2026 r. odbyło się w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.
Mieszkańcy Olsztyna i okolic po raz pierwszy sami wskazali lokalizację, która wymagała pilnego sprzątania w ramach tegorocznej edycji „Operacji Czysta Rzeka”. Wspólna akcja społeczności oraz spółki Dobra Energia dla Olsztyna doprowadziła do uporządkowania cennych przyrodniczo terenów w okolicy Jeziora Łańskiego i mostu nad Łyną. Dzięki wykorzystaniu kajaków odpady udało się usunąć nawet z najtrudniej dostępnych miejsc.
We Wrocławiu został ustanowiony rezerwat przyrody „Las Pilczycki”. Znajduje się w południowo-zachodniej części miasta na prawym brzegu rzeki Ślęzy w miejscu jej ujścia do Odry. Obejmuje ponad 13 hektarów. W jego otwarciu wzięła udział ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.











