W Jeleniej Górze rozpoczął się - w ramach programu ograniczania emisji - nabór o udzielenie dotacji wymianę starych systemów ogrzewania. Można otrzymać do 5 tys. zł.
65 proc. mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego) w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. 88 proc. badanych słyszało o rządowym programie „Czyste powietrze”. To wnioski z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dotyczącego jakości powietrza, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Nowy klip z apelami m.in. znanych mieszkańców opublikowano w kampanii antysmogowej 140-tysięcznego Rybnika. Lokalny samorząd przypomina w nim m.in. o zbliżających się terminach wymiany starych pieców, wynikających z regionalnej uchwały antysmogowej.
Jaki jest stan wiedzy i postawy mieszkańców Polski względem największych wyzwań dla dotyczących problemów środowiska naturalnego oraz jego ochrony, jakości powietrza i zmian klimatu? Jak wygląda świadomość i działania podejmowane przez mieszkańców naszego kraju w kontekście gospodarowania odpadami? Czy w Polsce zaszły zmiany w zachowaniach konsumenckich w kierunku wspierania ochrony środowiska?
Władze Krakowa informują, że w ubiegłym roku zmniejszyła się liczba dni smogowych w mieście. W roku 2018 było ponad 100 dni z przekroczeniami, w zeszłym – poniżej 50. Również od dwóch lat nie przekroczono normy rocznej dla pyłu PM10, wynoszącej 40 µg/m3, biorąc pod uwagę – tak jak w przypadku liczby dni - średnią ze wszystkich stacji monitoringu powietrza, zlokalizowanych na terenie miasta.