Kampania informacyjno-edukacyjna "Nasz Klimat", promująca ekologiczne nawyki Polaków i budująca wrażliwość społeczną w kwestii dbania o środowisko naturalne, została w poniedziałek zainaugurowana przez wiceministra klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyńskiego.
Klasyczna fotowoltaika, montowana np. na dachach, stała się w ostatnich latach w Polsce jednym z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne na wodzie to technologia stosowana na od kilkunastu lat, to wciąż uchodzi na energetyczną „nowinkę”. Jakie są perspektywy jej rozwoju w Polsce?
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła poinformowała, że w 2021 r. sprzedano 93 tys. pomp ciepła. Odnotowano tym samym 60 proc. wzrostu całego rynku pomp oraz 80 proc. wzrostu sprzedaży pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynków w stosunku do roku 2020.
Dzięki realizacji programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego, region przybliży się do osiągnięcia celu strategicznego, jakim jest dobra jakość powietrza. Dofinansowanie NFOŚiGW w wysokości 25,8 mln zł uzupełnia środki z programu LIFE o równowartości 44,4 mln zł, przeznaczone na realizację projektu. Dzięki temu Województwo Śląskie będzie realizować projekt przy minimalnym wkładzie własnym wynoszącym 5%.
Zmiana obowiązujących regulacji antysmogowych byłaby niekorzystna dla mieszkańców i zaprzepaściłaby wysiłek ostatnich lat, osiągnięte już efekty i wypracowany konsensus społeczny – uważa prezydent Krakowa. W piśmie przesłanym marszałkowi województwa małopolskiego zaapelował o niepodejmowanie i niewspieranie inicjatyw dążących do zmiany uchwały antysmogowej dla Krakowa i Małopolski.