Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Odpady ulegające biodegradacji - relacja z konferencji

Odpady ulegające biodegradacji - relacja z konferencji
M
27.02.2024, o godz. 12:00
czas czytania: około 4 minut
0

Rozpoczęła się konferencja "Odpady ulegające biodegradacji – Energia i Recykling". Sala konferencyjna w Hotelu Courtyard by Marriot Gdynia Waterfront wypełniła się ekspertami, przedstawicielami branży odpadowej oraz naukowcami zainteresowanymi tematyką zagospodarowania odpadów biodegradowalnych. Konferencja odbywa się w dniach 27-29 lutego i zakończy się wyjazdem studyjnym do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 oficjalnym otwarciem, które poprowadził Robert Rosa, wiceprezes firmy Abrys. Wiceprezes rozdał symboliczne prezenty w postaci ceramicznych drzewek, które trafiły w ręce uczestników. Podziękował za wsparcie merytoryczne i finansowe udzielane firmie. Ceramiczne drzewko odebrał prof. dr hab. inż. Jacek Dach, Andrzej Bednarz z Aria Technologies – SUEZ Air & Climate, Maciej Ochman z EQUIPO, a także Katarzyna Wolny-Tomczyk Prezes Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy.

Robert Rosa serdecznie powitał wszystkich uczestników, życząc udanej konferencji. Podkreślił znaczenie działań podejmowanych przez sektor odpadowy w kontekście obecnego kryzysu ekologicznego oraz rosnącej potrzeby przeciwdziałania negatywnym skutkom gromadzenia się odpadów biodegradowalnych. Zaznaczył wagę podejmowania innowacyjnych rozwiązań, które nie tylko ograniczą ilość generowanych odpadów, ale także przyczynią się do efektywnego wykorzystania ich potencjału energetycznego oraz zminimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Aspekty środowiskowe i społeczne

Sesję 1 pt. „Uwarunkowania prawne, ekonomiczne i społeczne biomasy i odpadów ulegających biodegradacji” rozpoczął prof. dr hab. inż. Wojciech Czekała z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. na temat “Środowiskowych i społecznych aspektów przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji”.

Profesor Wojciech Czekała przedstawił kompleksowy obraz tego zagadnienia, zaczynając od omówienia znaczenia biodegradowalnych odpadów dla środowiska naturalnego. Podkreślił, że problem zarządzania odpadami staje się coraz bardziej palący.

Prelegent przedstawił rozkład materii organicznej w warunkach tlenowych i beztlenowych. Wyjaśnił, że odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia czy materiały roślinne, mogą być cennymi surowcami, które mogą zostać przekształcone w produkty takie jak biogaz, biometan czy nawozy. Przekonująco wykazał, że wykorzystanie tych procesów nie tylko redukuje ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Jednym z kluczowych przekazów wykładu było również podkreślenie społecznego i ekonomicznego znaczenia właściwego zarządzania odpadami organicznymi. Wnioski płynące z prezentacji profesora Czekały są istotne dla codziennej praktyki branży oraz dla zrównoważonej przyszłości.

Uwarunkowania prawne

Kolejny prelegent dr Jędrzej Bujny, ekspert w dziedzinie prawa środowiskowego, zaprezentował temat „Uwarunkowania prawne gospodarki biomasą – istota problemu”. Przeanalizował aspekty prawne ukazując istotę problemu. Podkreślił, że pozornie pracodawcy udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące tego zagadnienia poprzez definicje, które wydają się rozstrzygać sprawę. Jednakże rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, co potwierdzają wyroki sądów.

Głównym dylematem jest określenie, kiedy dokładnie biomasa może być uznana za odpad, a kiedy za produkt. Definicje tych pojęć są bardzo zbliżone, co prowadzi do różnych interpretacji, zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i inspektoratów ochrony środowiska.

Branża odpadowa stawia sobie ambitne cele podczas konferencji “Odpady Ulegające Biodegradacji – Energia i Recykling”. Głównym tematem spotkania jest zagospodarowanie różnorodnych odpadów biodegradowalnych poprzez procesy recyklingu i odzysku. Obejmując fermentację metanową, kompostowanie, produkcję nawozów oraz odzysk odpadów w ramach procesu R10, branża stawia sobie za cel nie tylko promowanie ekologicznych praktyk, ale także wspieranie samowystarczalności energetycznej i gospodarki obiegu zamkniętego.

Fermentacja odpadów ulegających biodegradacji

Ta sesja skupi się na procesie fermentacji odpadów biodegradowalnych. Omawiane będą zagadnienia związane z rozwojem kogeneracji opartej na biogazie komunalnym, planowaniem fermentacji, produkcją biometanu, możliwymi brakami substratu w przypadku intensywnego rozwoju biogazowni oraz najbardziej zaawansowanymi metodami produkcji biometanu.

O konferencji

Konferencja ta jest kluczowym wydarzeniem ze względu na rosnące znaczenie zagospodarowania odpadów w ostatnich latach. Wzrost kosztów związanych z gospodarką odpadami w 2023 r. oraz podwyżki opłat sprawiły, że stało się to nie tylko kwestią ekologiczną, lecz także ekonomiczną i społeczną. W obliczu rosnącej ilości zebranych bioodpadów konieczne jest podjęcie racjonalnych działań, a jednym z kluczowych rozwiązań jest wykorzystanie odpadów biodegradowalnych do produkcji energii elektrycznej i ciepła za pomocą biogazowni, co może znacząco przyczynić się do obniżenia kosztów i poprawy efektywności gospodarki odpadami.

Konferencja w Gdyni stanowi istotny krok w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych praktyk w zakresie zagospodarowania odpadów. Poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, uczestnicy mogą wspólnie dążyć do opracowania efektywnych strategii, które połączą cele ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Konferencja nie tylko inspiruje do działań, ale również stawia konkretne wyzwania przed całym sektorem, zachęcając do podejmowania świadomych decyzji na rzecz lepszego jutra.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024