Fosfor z osadów w Jarocinie - wykonawca wchodzi na plac budowy

Fosfor z osadów w Jarocinie - wykonawca wchodzi na plac budowy
mat
22.02.2019, o godz. 13:45
czas czytania: około 2 minut
0

W oczyszczalni ścieków w Cielczy powstanie pierwsza w Polsce stacja odzysku surowców z osadów ściekowych. PWiK w Jarocinie przekazało właśnie wykonawcy plac budowy. Inwestycja realizowana jest w ramach unijnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” wartego blisko 256 mnl zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W połowie lutego spółka Control Process EPC Enviromental Protection 3 przejęła teren, na którym powstanie nowoczesna stacja odzysku surowców. Pozyskany w ten sposób m.in. fosfor będzie mógł zostać wykorzystany do produkcji nawozów rolniczych.

Modernizacja na dużą skalę

Jest to kolejny etap prac związanych z realizacją projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”. Po uruchomieniu przez PWiK nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowie najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie prowadzącego do oczyszczalni w Cielczy i rozpoczęciu prac związanych z przebudową systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej na Os. Kopernika w Jarocinie, przyszedł czas na modernizację oczyszczalni i budowę instalacji odzysku substancji nawozowych.

Nawóz i biogaz z osadów

Na bazie istniejącej w Cielczy oczyszczalni ścieków powstanie jedna z najnowocześniejszych w Europie stacji odzysku surowców. Z osadów ściekowych, odzyskiwane będą surowce do produkcji nawozów oraz biogaz, który będzie wykorzystywany przez spółkę wodociągową m.in. do zmniejszenia bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa.

Technologia odzysku surowców przewidziana w Jarocinie sprawdziła się już w kilkunastu obiektach na całym świecie. W Europie zastosowano ją w ostatnich latach w trzech oczyszczalniach: Slough (k. Londynu), Amersfort (Holandia) i w Madrycie.

Oczyszczalnia w Jarocinie wyprodukuje nawóz rolniczy z osadów

Modernizacja oczyszczalni pomoże również w wyeliminowaniu problemu uciążliwych zapachów, na które narzekali do tej pory mieszkańcy. Planowana jest hermetyzacja obiektów emitujących odory. Całkowity koszt inwestycji, która ma zakończyć się w kwietniu 2020 r. to ponad 89 mln zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024