Na terenie Krakowa znajduje się dziewięć ogrodów społecznych, a kolejne ciągle powstają przy wsparciu Zarządu Zieleni Miejskiej.

Mieszkańcy miast poszukują kontaktu z naturą. Czasem nie wystarczy już spacer po parku a osoby chcą aktywnie włączać się w tworzenie zielonych enklaw, w których mogą spróbować swych sił w ogrodnictwie.

– Ogrody społeczne powstające zawsze z oddolnej inicjatywy coraz częściej mogą liczyć na wsparcie w postaci odgórnych miejskich regulacji. Dlaczego? W wielu miastach dostrzeżone zostały bowiem ich liczne funkcje, które niosą za sobą to wszystko, czego mocno zurbanizowane tereny potrzebują, aby zachować zrównoważony rozwój i spełniać zmieniające się w ostatnich dekadach potrzeby swoich mieszkańców. – zapewniają przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

– Miejscy pasjonaci zieleni, którzy zdecydują się na tę oddolną inicjatywę, mogą liczyć na wsparcie ZZM w postaci nieodpłatnego użyczenia terenu, pakietu narzędzi na start oraz wiedzy i wsparcia doświadczonego ogrodnika, który pomoże zapał i chęci zamienić w konkretne działania w ogrodzie – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Obecnie w Krakowie funkcjonuje dziewięć ogrodów społecznych – Ogród Społeczny Macierzanki, Ogród Społecznych Klinówka, Ogród Społeczny Reduta, Ogród Społeczny Salwator, Ogród Społeczny Azory, Ogród Osiedlowy Siemaszki, Ogród Społeczny Na Załęczu, Park Stacja Wisła, Park Kieszonkowy z Ogrodem Sąsiedzkim Zesławice, a kolejne jak Ogród Społeczny Grzegórzki powstają.

Osoby wokół nich zrzeszone tworzą miejsca dające lokalnej społeczności możliwość korzystania z zalet społecznego ogrodnictwa miejskiego, które nie sprowadza się tylko do własnoręcznego sadzenia warzyw czy kwiatów, zakładania rabat permakultowych, ale również niesie za sobą mnóstwo funkcji społecznych. Pozwala na zacieśnianie relacji między sąsiadami, uczy współpracy i troski o wspólne dobro, co jest niezwykle istotne gdy mowa o kształceniu postaw społeczeństwa zaangażowanego.

https://www.facebook.com/zzm.krakow/videos/2487201398276047/

Współczesne miasta potrzebują takich wspólnot, stąd naturalną konsekwencją wydaje się wymiana doświadczeń na arenie międzynarodowej. Zarząd Zieleni Miejskiej bierze więc udział w unijnym projekcie “RU RBAN Resilient Urban Agriculture” stanowiącym pewnego rodzaju przygotowanie do unijnych regulacji dotyczących nie tylko ogrodów społecznych, ale w szerszym wymiarze również dobra wspólnego.

W związku z sukcesem istniejących ogrodów społecznych na przełomie 2019/2020 ZZM poszedł o krok dalej i uruchomił pilotażowy program “Ogród z klasą” do którego przystąpiło 18 krakowskich szkół. Projekt zakłada wykorzystanie potencjału terenu zieleni przy szkole, który można zaadaptować na dodatkową klasę, zieloną pracownię, do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą. – Chcemy, aby ogród szkolny był też ogrodem społecznym, czyli miejscem integracji całej społeczności szkolne, a także społeczności lokalnej i najbliższych mieszkańców. – zaznaczają pracownicy ZZM.

– Nie boimy się powiedzieć, że rok 2020 będzie rokiem Krakowskich Ogrodów Społecznych, a to wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców, za które dziękujemy. – dodaje Kempf.

O rozwijającej się idei ogrodów społecznych pisaliśmy ostatnio także w kontekście Wrocławia.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj