Na terenie Krakowa znajduje się dziewięć ogrodów społecznych, a kolejne ciągle powstają przy wsparciu Zarządu Zieleni Miejskiej.

Mieszkańcy miast poszukują kontaktu z naturą. Czasem nie wystarczy już spacer po parku a osoby chcą aktywnie włączać się w tworzenie zielonych enklaw, w których mogą spróbować swych sił w ogrodnictwie.

– Ogrody społeczne powstające zawsze z oddolnej inicjatywy coraz częściej mogą liczyć na wsparcie w postaci odgórnych miejskich regulacji. Dlaczego? W wielu miastach dostrzeżone zostały bowiem ich liczne funkcje, które niosą za sobą to wszystko, czego mocno zurbanizowane tereny potrzebują, aby zachować zrównoważony rozwój i spełniać zmieniające się w ostatnich dekadach potrzeby swoich mieszkańców. – zapewniają przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

– Miejscy pasjonaci zieleni, którzy zdecydują się na tę oddolną inicjatywę, mogą liczyć na wsparcie ZZM w postaci nieodpłatnego użyczenia terenu, pakietu narzędzi na start oraz wiedzy i wsparcia doświadczonego ogrodnika, który pomoże zapał i chęci zamienić w konkretne działania w ogrodzie – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Obecnie w Krakowie funkcjonuje dziewięć ogrodów społecznych – Ogród Społeczny Macierzanki, Ogród Społecznych Klinówka, Ogród Społeczny Reduta, Ogród Społeczny Salwator, Ogród Społeczny Azory, Ogród Osiedlowy Siemaszki, Ogród Społeczny Na Załęczu, Park Stacja Wisła, Park Kieszonkowy z Ogrodem Sąsiedzkim Zesławice, a kolejne jak Ogród Społeczny Grzegórzki powstają.

Osoby wokół nich zrzeszone tworzą miejsca dające lokalnej społeczności możliwość korzystania z zalet społecznego ogrodnictwa miejskiego, które nie sprowadza się tylko do własnoręcznego sadzenia warzyw czy kwiatów, zakładania rabat permakultowych, ale również niesie za sobą mnóstwo funkcji społecznych. Pozwala na zacieśnianie relacji między sąsiadami, uczy współpracy i troski o wspólne dobro, co jest niezwykle istotne gdy mowa o kształceniu postaw społeczeństwa zaangażowanego.

Krakowskie Ogrody Społeczne

Ogrodnictwo miejskie w Kraków PL cieszy się coraz większa popularnością. 👩‍🌾👨‍🌾 Idea, która zakłada powrót mieszkańców miast do natury na stałe wpisała się w krajobraz naszego miasta. 🍅🥦🌻 W Krakowie znajdziecie już 9 ogrodów społecznych, a kolejne ciągle powstają! Miejscy pasjonaci zieleni, którzy zdecydują się na tą oddolną inicjatywę mogą liczyć na nasze wsparcie w postaci nieodpłatnego użyczenia terenu, pakietu narzędzi na start oraz wiedzy i wsparcia doświadczonego ogrodnika, który pomoże zapał i chęci zamienić w konkretne działania w ogrodzie.💪😊Współczesne miasta potrzebują takich wspólnot, stąd naturalną konsekwencją wydaje się wymiana doświadczeń na arenie międzynarodowej. Zarząd Zieleni Miejskiej bierze udział w unijnym projekcie "RU RBAN Resilient Urban Agriculture" stanowiącym pewnego rodzaju przygotowanie do unijnych regulacji dotyczących nie tylko ogrodów społecznych, ale w szerszym wymiarze również dobra wspólnegoW związku z sukcesem istniejących ogrodów społecznych na przełomie 2019/2020 poszliśmy o krok dalej i uruchomiliśmy pilotażowy program Ogród z klasą do którego przystąpiło 18 krakowskich szkół. 🥕🥕🥕 Projekt zakłada wykorzystanie potencjału terenu zielonego przy szkole, który można zaadaptować na dodatkową klasę, zieloną pracownię, do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą. Chcemy, aby ogród szkolny był też ogrodem społecznym, czyli miejscem integracji całej społeczności szkolne, a także społeczności lokalnej i najbliższych mieszkańców.Nie boimy się powiedzieć, że rok 2020 będzie rokiem Krakowskie Ogrody Społeczne, a to wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców, za które dziękujemy. Wy również możecie stworzyć takie miejsce, wszystkich, w których kiełkuje taka myśl zachęcamy do kontaktu! Tym, którym ogrodnictwo miejskie jest bliskie polecamy zaznaczyć w swoim kalendarzu datę 16-17 czerwca 2020. W tych dniach zapraszamy Państwa na organizowaną przez nas konferencję „New City Habitat”, na której pojawią się autorytety rolnictwa miejskiego z całego świata w tym przedstawiciele z Detroit – miasta które po kryzysie, które je dotknęło odżyło dzięki ogrodom społecznym zakładanym przez jego mieszkańców. Więcej informacji na naszej stronie: https://zzm.krakow.pl/aktualnosci/718-sukces-krakowskich-ogrodow-spolecznych.html🍎🍓🌻🍆🍅🥦🥒🥬🥕🌱🌳🌸Ogród Społeczny Salwator Krakowski Ogród Społeczny Macierzanki Krakowski Ogród Społeczny Klinówka Ogród Osiedlowy przy ulicy Siemaszki

Gepostet von Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie am Donnerstag, 30. Januar 2020

Współczesne miasta potrzebują takich wspólnot, stąd naturalną konsekwencją wydaje się wymiana doświadczeń na arenie międzynarodowej. Zarząd Zieleni Miejskiej bierze więc udział w unijnym projekcie “RU RBAN Resilient Urban Agriculture” stanowiącym pewnego rodzaju przygotowanie do unijnych regulacji dotyczących nie tylko ogrodów społecznych, ale w szerszym wymiarze również dobra wspólnego.

W związku z sukcesem istniejących ogrodów społecznych na przełomie 2019/2020 ZZM poszedł o krok dalej i uruchomił pilotażowy program “Ogród z klasą” do którego przystąpiło 18 krakowskich szkół. Projekt zakłada wykorzystanie potencjału terenu zieleni przy szkole, który można zaadaptować na dodatkową klasę, zieloną pracownię, do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu i aktywnej nauki przez doświadczenie kontaktu z naturą. – Chcemy, aby ogród szkolny był też ogrodem społecznym, czyli miejscem integracji całej społeczności szkolne, a także społeczności lokalnej i najbliższych mieszkańców. – zaznaczają pracownicy ZZM.

– Nie boimy się powiedzieć, że rok 2020 będzie rokiem Krakowskich Ogrodów Społecznych, a to wszystko dzięki zaangażowaniu mieszkańców, za które dziękujemy. – dodaje Kempf.

O rozwijającej się idei ogrodów społecznych pisaliśmy ostatnio także w kontekście Wrocławia.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj