Potrzeb w ramach cyfryzacji jest więcej, niż całkiem spore pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, który przeznacza na transformację cyfrową 13 mld zł – powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia minister ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski.

Zadeklarował, że na poziomie kraju potrzebny jest dalszy rozwój sieci szerokopasmowych, „oczywiście światłowodowych, ale będziemy też wspierać budowę sieci łączności 5G”.

Jak powiedział, konieczny jest dalszy rozwój e-Usług, podnoszenie kompetencji cyfrowych zarówno w społeczeństwie, jak i wśród kadr administracji i biznesu, a także zwiększenie nakładów na cyberbezpieczeństwo.

Zagórski dodał, że Krajowy Plan Odbudowy przewiduje „całkiem sporo środków, żeby rozwijać Krajowy System Cyberbezpieczeństwa” poprzez zwiększenie inwestycji w system zabezpieczający, którego główną częścią są zespoły reagowania na incydenty.

W ramach KPO znajdą się również środki na modernizację cyfrową szkół, przedsiębiorstw i usługi chmurowe. – Potrzeb jest jednak dużo więcej, niż te całkiem spore pieniądze – ocenił Zagórski.

Pytany o nową wersję aplikacji mObywatel wyjaśnił, że będzie ona mogła być traktowana jak cały portfel dokumentów, nie tylko zaś dowód osobisty. – Zmieniamy też formułę odzwierciedlenia dowodu osobistego, będzie pokazywać dane, które są bardziej potrzebne i chronić pozostałe informacje – powiedział Zagórski.

Jak dodał, w aplikacji mObywatel będą również dostępne cyfrowe zaświadczenia o szczepieniu przeciw Covid-19, a także dotychczas znane użytkownikom rozwiązania takie jak mPojazd, mPrawo Jazdy, legitymacje szkolne i studenckie.

Według słów ministra do aplikacji mObywatel cały czas dodawane są nowe dokumenty, takie jak wkrótce dostępna Małopolska Karta Aglomeracyjna. – Aplikacja jest już gotowa, nowa wersja będzie do pobrania na dniach. Stare wersje będą do końca roku aktywne – poinformował.

Aplikacja mObywatel ma stać się narzędziem, z użyciem którego w tym roku podatnicy będą mogli uwierzytelnić się podczas składania rocznych deklaracji podatkowych, drugim obok profilu zaufanego.

Czytaj więcej

Skomentuj