W środę, 15 kwietnia ruszają prace podłączenia kanalizacji do ogromnego zbiornika retencyjnego w Gorzowie Wielkopolskim o pojemności 2 tys. m sześć. Pod koniec maja będzie mógł on odbierać deszczówkę.

Prace budowlane przy zbiorniku umiejscowionego w parku Słowiańskim zakończono w listopadzie 2019 r. Budowa kosztowała ponad 9,4 mln zł, z czego 8 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Zbiornik to cztery oddzielne żelbetonowe komory. Podczyszczana woda jest wykorzystywana m.in. w stojącym na zbiorniku szalecie miejskim.

Realizacja jest elementem większego projektu (wartego 63,3 mln zł), w ramach którego do końca 2021 r. ma zostać rozbudowana, przebudowana i wyremontowana kanalizacja deszczowa o długości 7,12 km wraz z budową nowych zbiorników retencyjnych (oraz remontem istniejących) na obszarze czterech gorzowskich zlewni.

Prace obejmą w sumie dziewięć zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 22,6 tys. m sześć. Dzięki temu ma zostać zagospodarowane 100 proc. wód opadowych z tych terenów.

Ma to zapobiec podtopieniom po intensywnych opadach, tworzeniu się zastoisk wody oraz odciążyć miejską sieć kanalizacji deszczowej.

Czytaj więcej

Skomentuj