Obok krakowskiego rynku warszawski Plac Defilad pozostaje najbardziej rozpoznawalnym placem w Polsce. W przeszłości miał pecha co do przyjętych wobec niego koncepcji urbanistycznych. Teraz ma się… zazielenić. Władze stolicy już ogłosiły przetarg na wykonanie robót inwestycyjnych.

Po drugiej wojnie światowej wyburzono kilka kwartałów kamienic, by na ich miejscu postawić Pałacu Kultury, a w jego cieniu – stworzyć właśnie Plac Defilad. Odbywały się wszystkie ważniejsze imprezy PRL, łącznie z kończącym stalinizm wiecem Władysława Gomułki. Po 1989 na dekadę zamienił się w gigantyczne targowisko, z setkami bud i kramików. I to się skończyło. I choć co roku to właśnie stamtąd Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy posyła swoje „światełko do nieba” – w gruncie rzeczy to kawał zabetonowanej, wyasfaltowanej i mało atrakcyjnej powierzchni. I to właśnie zmienić chcą władze Warszawy.

Nowy „Plac Centralny”

– Ubędzie betonu i asfaltu. Pojawią się drzewa, krzewy i trawniki oraz założenie wodne. To kolejny element zmian w ramach programu Nowego Centrum Warszawy. Ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót – informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa.

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Nosi on roboczą nazwę „plac Centralny”.

– Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje – informują władze Warszawy.

Ślady starych kamienic

Autorzy z A-A Collective zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Czytaj więcej

Skomentuj