Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Olbrzymi potencjał Morza Bałtyckiego

Olbrzymi potencjał Morza Bałtyckiego
cza/PAP/MediaRoom
20.01.2023, o godz. 10:39
czas czytania: około 3 minut
1

– Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii – powiedziała Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Spółka EDF Renewables Polska znalazła się na drugiej pozycji w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Przystąpiła do drugiego etapu polskiego programu offshore, składając wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji.

Realizację kosztownych inwestycji gwarantuje…

Prezes zarządu EDF Renewables Polska wskazuje, że inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), w szczególności w morskie farmy wiatrowe, to przedsięwzięcia skomplikowane, kapitałochłonne i obarczone wieloma punktami ryzyka. W jej opinii takie projekty mają szansę powodzenia tylko wtedy, kiedy są realizowane w partnerstwach.

– Posiadamy morskie farmy wiatrowe w wielu krajach na całym świecie i w żadnym z nich nie działamy w pojedynkę. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, tworząc silne więzi oraz łańcuch dostaw oparty na miejscowych przedsiębiorcach. Czasy pandemii pokazały, że to gwarantuje realizację kosztownych inwestycji o napiętych harmonogramach – powiedziała Alicja Chilińska-Zawadzka.

Francuski przykład

Dodała, że budowa morskich farm wiatrowych to nie tylko realizacja celów klimatycznych UE oraz koło zamachowe dla polskiej gospodarki, ale również wiele nowych miejsc pracy. Przykład zrealizowanego projektu we Francji. Otwarta kilka miesięcy temu morska farma wiatrowa w Saint Nazaire oraz farmy budowane w tej okolicy nie tylko zabezpieczyły umowy na dostawy towarów i usług dla wielu przedsiębiorstw, które powstały w tym rejonie, ale również stworzyły 2,5 tys. nowych miejsc pracy.

Jak podkreśla Alicja Chilińska-Zawadzka, ogromny, oceniany na 11 GW, potencjał polskiego Bałtyku powinien zostać wykorzystany jako strategiczne źródło energii. – Jesteśmy w Polsce, żeby z wielką starannością realizować ten potężny, strategiczny projekt dla polskiej energetyki. Jako spółka Skarbu Państwa, posiadająca doświadczenie i know-how możemy realizować tego typu programy i mamy do tego narzędzia.

Technicy wiatrowi poszukiwani

Spółka nie poprzestaje na działaniach, mających na celu dostarczanie nowych, bezpiecznych i niezależnych źródeł energii, ponieważ równie ważne jest, aby transformacja energetyczna w Polsce była transformacją sprawiedliwą. – Jest bardzo duże zapotrzebowanie na techników farm wiatrowych. W listopadzie 2022 r. ogłosiliśmy trzyletni program dla polskich górników i rozpoczynamy pierwszą fazę rekrutacji. Będziemy szkolili kompleksowo do pracy na lądowych turbinach wiatrowych. To jest pierwszy etap szkolenia pracowników, żeby potem przenieść się na morskie farmy wiatrowe – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka.

EDF Renewables realizuje projekty offshore od ponad 10 lat. Koncern w swoim portfelu posiada projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych w ponad 20 krajach świata. W Polsce EDF Renewables operuje od 2012 r. i obecnie ma jedno z największych portfolio projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce, zapewniających dostawy energii do ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Spółka zrealizowała w Polsce pięć lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 175 MW. Dwie z nich zostały sprzedane po zakończeniu realizacji. Trzy znajdują się nadal w eksploatacji EDF Renewables. Spółka posiada również magazyny energii.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (1)


Obresrwator

Komentarz #225167 dodany 2023-01-23 09:16:37

Co za bzdury - "Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym". Wystarczy flauta lub tylko słaby wiatr i po bezpieczeństwie energetycznym. A mamy ogromne złoża dobrego węgla i niszczymy kopalnie zamiast je tylko zamknąć, to jest sabotaż. Ciekawostka: na zachód od Polski tworzy się nowe kopalnie likwidując wiatraki! Poza tym jak takie fermy wiatrowe będą oddziaływać na ptactwo morskie. Jaki jest koszt wiatraków, a potem ich utylizacji tego nikt nie podaje, to tak jak z niby ekologicznymi autami elektrycznymi, nie podaje się jaki był koszt i oddziaływanie na środowisko wydobycia surowców do produkcji baterii oraz jaki będzie koszt i oddziaływanie na środowisko utylizacji tych baterii?

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024