Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Olsztyn Główny do rozbiórki

Olsztyn Główny do rozbiórki
PAP/jw
17.01.2022, o godz. 12:19
czas czytania: około 2 minut
0

Wojewoda warmińsko-mazurski poinformował w obwieszczeniu o wydaniu zgody na rozbiórkę budynku dworca Olsztyn-Główny. Nie wiadomo jednak, kiedy dworzec fizycznie zostanie rozebrany, bo kwestią dotyczącą wyłonienia w przetargu firmy, która ma rozebrać dworzec, zajmuje się Urząd Zamówień Publicznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Sprawa rozbiórki budynku dworca Olsztyn Główny budzi w mieście wiele emocji, ponieważ obecny budynek jest w bardzo złym stanie wizualnym. Wielu określa go mianem “antywizytówki Olsztyna”, bo sprawia wrażenie brudnego, zaniedbanego. Jednak nie brakuje opinii, że budynek, zbudowany w 1971 r. wg projektu Zygmunta Kłopockiego, jest dobrym przykładem nurtu modernistycznego w architekturze i z tego powodu kilka organizacji pozarządowych przez ponad dwa lata sądownie walczyło o to, by go nie burzyć.

Decyzja zapadła

Kiedy społecznicy ostatecznie przegrali batalię o ocalenie gmachu dworca podjęto kroki zmierzające do jego rozbiórki. Wojewoda warmińsko-mazurski w ostatnim czasie w obwieszczeniu poinformował, że wyraża zgodę na rozebranie budynku dworcowego.

“Decyzja wydana przez wojewodę jest niezbędną zgodą administracyjną umożliwiającą rozpoczęcie realizacji inwestycji polegającej na budowie nowego obiektu obsługi pasażerskiej w Olsztynie, która zakłada również wyburzenie obecnego budynku. Do realizacji tego zadania został wyłoniony w przetargu wykonawca robót budowlanych. Obecnie jesteśmy w trakcie kontroli postępowania przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po jej zakończeniu będzie możliwe podpisanie umowy z wybranym w przetargu wykonawcą oraz rozpoczęcie prac budowlanych” – poinformowała PAP spółka PKP SA, do której należy dworzec. Nie wskazała nawet przybliżonego terminu możliwej rozbiórki dworca.

Idzie nowe

PKP ma już opracowane wizualizacje nowego budynku dworca Olsztyn Główny. Koszt rozbiórki starego budynku i zbudowania nowego szacowany jest na 71 mln zł.

W najbliższym czasie gruntowny remont przejdą tory w pobliżu stacji Olsztyn Główny, powstanie też tunel łączący dworzec z dzielnicą Zatorze, o co mieszkańcy miasta apelują od bardzo dawna. Te prace wykonuje inna spółka kolejowa – PKP PLK. Martyn Janduła z biura prasowego spółki poinformował PAP, że obecnie spółka, która wygrała przetarg na przeprowadzenie robót przygotowuje zaplecze budowy. Prace te są prowadzone w odległości blisko 3 km od dworca i w żaden sposób nie wpływają na ruch pasażerski.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024