Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Orlen chce postawić 26 małych elektrowni jądrowych

Orlen chce postawić 26 małych elektrowni jądrowych
01.02.2023, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

- Mamy ambitny plan, by do 2038 r. powstało w Polsce 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach – powiedział we wtorek prezes Orlenu Daniel Obajtek. Będzie to największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie – dodał.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors – SMR) są definiowane jako reaktory o mocy do 300 MWe, wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji.

Pierwszy SMR za pięć lat

W Warszawie odbyła się uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa, między ministrem edukacji i nauki, Polskim Koncernem Naftowym Orlen Spółka Akcyjna, Politechnikami: Gdańską, Poznańską, Śląską, Warszawską, Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

– Pierwszy SMR powstanie w 2028 r. To już niebawem. I to jest czas realny do wykonania. Do 2038 r. mamy ambitny plan – 76 SMR-ów, 76 reaktorów w 26 lokalizacjach. To będzie największa inwestycja energetyczna w Polsce, ale też w Europie, pochłonie dziesiątki miliardów euro” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w KPRM prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Informacje na temat ich lokalizacji – jak dodał – mają być “przedstawione w pierwszej połowie roku”. – Już pracujemy nad lokalizacjami, badamy te lokalizacje – powiedział.

Kadry

Podkreślił, że do takich inwestycji trzeba się przygotować, zmieniać firmy i dostosować świat nauki, który musi iść “równo z biznesem.”

Obajtek powiedział, że w wtorek co prawda Orlen podpisuje z kilkoma z nich list intencyjny, ale jednocześnie już teraz nawiązuje współpracę w zakresie badań, praktyk i współpracy w dużym zakresie.

Z kolei rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski podkreślił w czasie uroczystości, że Polska stoi przed strategicznym wyzwaniem dotyczącym transformacji środowiskowej, klimatycznej, ale przede wszystkim energetycznej.

– Nasze uczelnie są niezwykle ważne w tym procesie, powiem nieskromnie, dają niewątpliwie potencjał w zakresie rozwoju naukowym. Mamy niewątpliwie duże kwalifikacje dotyczące rozwoju nauki w zakresie energetyki, transformacji energetycznej, w tym energetyki jądrowej, ale dodatkowo mamy niesamowite kompetencje dotyczące kształcenia – zaznaczył prof. Jesionowski.

Prof. Jesionowski zapowiedział, że uczelnie będą kształcić lub kształcą nie tylko inżynierów od technik jądrowych, ale ekspertów odpowiedzialnych za infrastrukturę krytyczną, automatykę i robotykę.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024