Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Orlen: warszawskie elektrociepłownie koncernu w 2035 r. całkowicie odejdą od spalania węgla

Orlen: warszawskie elektrociepłownie koncernu w 2035 r. całkowicie odejdą od spalania węgla
MŁ/PAP
20.08.2024, o godz. 17:57
czas czytania: około 3 minut
0

W 2035 r. elektrociepłownie Orlenu w aglomeracji warszawskiej całkowicie odejdą od spalania węgla - poinformował we wtorek Orlen i zapowiedział szereg inwestycji. W efekcie wdrożenia tego planu emisje CO2 mają spaść o prawie 3 mln ton, czyli o 55 proc. w porównaniu do 2019 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Orlen poinformował we wtorek, że Plan Neutralności Klimatycznej aktywów ciepłowniczych warszawskiej spółki PGNiG Termika został złożony do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, który administruje systemem ETS w Polsce. “Po weryfikacji (…)trafi on do oceny Komisji Europejskiej” – zaznaczyła spółka. Orlen podkreślił też, że dla warszawskiego systemu ciepłowniczego otwiera to także możliwość pozyskania dodatkowego przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2 na ciepło, których wartość na lata 2026-2030 szacowana jest nawet na 940 mln zł.

O które elektrociepłownie chodzi?

“Elektrociepłownia Żerań, Siekierki i Pruszków oraz Ciepłownie Wola i Kawęczyn – to aktywa ciepłownicze Grupy Orlen w aglomeracji warszawskiej, które już w 2035 r. odejdą całkowicie od spalania węgla” – wskazał Orlen w komunikacie. Grupa Orlen, poprzez spółkę PGNiG Termika, dostarcza niemal całe ciepło sieciowe dla Warszawy.

Energia z OZE

Jak podał koncern, podstawą dekarbonizacji aktywów PGNiG Termika staną się ciepło wytwarzane z gazu i energii odnawialnej, odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków, spalin i systemów chłodzących oraz akumulatory ciepła. “Efektem wdrożenia planu będzie spadek emisji CO2 o prawie 3 mln ton, czyli o 55 proc., w porównaniu do roku 2019. Szacunkowy zysk operacyjny EBITDA koncernu związany z wdrożeniem planu wynosi nawet 4 mld zł rocznie w perspektywie 2035 r.” – podkreślił Orlen.

W perspektywie 2035 roku węgiel ma być całkowicie wyeliminowany

Przypomniał, że moc cieplna zainstalowana w warszawskich aktywach ciepłowniczych Grupy Orlen opiera się obecnie w 61,5 proc. na węglu, 22,5 proc. na gazie i 16 proc. na innych technologiach (olej lekki i biomasa). “W perspektywie 2035 roku węgiel zostanie całkowicie wyeliminowany z produkcji energii, natomiast miks paliwowy będzie oparty w około 67 proc. na gazie, a blisko 25 proc. zapewni energia odnawialna i nowe technologie wykorzystujące potencjał ciepła odpadowego” – zapewniła spółka. Dodała, że miks będzie dopełniony lekkim olejem, który po 2035 r. będzie stopniowo zastępowany bio-olejem oraz innymi paliwami alternatywnymi. “W 2035 r. ciepłem odpadowym ma być zasilane łącznie blisko 600 MWt mocy wytwórczych” – wskazał Orlen.

Plan neutralności klimatycznej

“Przyjęty kompleksowy plan neutralności klimatycznej dla ciepłownictwa zakłada, że do 2035 r. zbudujemy system oparty na energetyce gazowej wspieranej przez odnawialne źródła energii, nowe technologie i odzysk ciepła odpadowego. (…) W realizacji planu chcemy maksymalnie wykorzystywać unijne wsparcie finansowe przewidziane dla tego typu projektów – powiedział cytowany w komunikacie prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Planowane inwestycje dekarbonizacyjne

“Największe inwestycje dekarbonizacyjne planowane są w Elektrociepłowni Siekierki. Ich podstawą jest planowany nowy blok parowo-gazowy o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt, który ma powstać do 2030 r. Obecnie trwa proces pozyskiwania pozwolenia na budowę gazociągu relacji Gassy – Ec Siekierki, który jest kluczowy dla realizacji tej inwestycji” – poinformował Orlen. Dodał, że w perspektywie 2035 r. planowane są także trzy układy kondensacji spalin, pozwalające na odzysk ciepła ze skraplanej pary wodnej, wspierane pompami ciepła. “Rozwiązanie to pozwoli znacząco zwiększyć moce wytwórcze ciepła bez konieczności zwiększania strumienia paliwa” – wyjaśniła spółka, wskazując, że planowana jest również kotłownia elektrodowa, docelowo zasilana energią odnawialną w momentach występowania jej nadwyżek w sieci, wspierana nowym akumulatorem ciepła.

Jak podał Orlen w Elektrociepłowni Żerań powstaną natomiast: blok wielopaliwowy, oparty częściowo na biomasie oraz trzy układy kondensacji spalin, wspierane pompami ciepła i akumulatorem ciepła. Grupa Orlen planuje też rozbudowę układów magazynowania ciepła w Ec Siekierki i w Ec Żerań, które docelowo będą mogły łącznie akumulować do 6 400 MWh ciepła.

“W perspektywie 2050 r. wdrożenie planu ma zagwarantować całkowitą neutralność emisyjną ciepła dostarczanego przez Grupę Orlen do warszawskiego i pruszkowskiego systemu ciepłowniczego. Cel ten będzie wspierany także poprzez zastosowanie bio-metanu, bio-oleju oraz technologii wychwytu i składowania CO2, będących obecnie w fazie rozwoju” – zapowiedział Orlen.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024