Reklama


Orlen we współpracy z Norwegami chce pakować CO2 pod ziemię i dno morza

Orlen we współpracy z Norwegami chce pakować CO2 pod ziemię i dno morza
ZM/PAP
04.03.2025, o godz. 10:08
czas czytania: około 4 minut
0

Magazynowanie CO2, to w Polsce kolejna technologia przyszłości, choć norweski Equinor prowadzi taki prace już od 30 lat. Memorandum w sprawie współpracy podpisał z Norwegami Orlen. Będzie ona dotyczyć wychwytu i składowania CO2 m.in. w wyeksploatowanych obszarach wydobycia złóż kopalnych na lądzie i morzu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Memorandum ws. współpracy obydwu koncernów w obszarze wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCS) podpisali wiceprezeska Equinor Irene Rummelhoff i członek zarządu Orlenu Wiesław Prugar. Obejmuje ono m.in. analizę potencjału tej technologii w Polsce. – Obie firmy mają kompetencje i dość zdolności technicznych, by w przyszłości zapewnić usługi CCS dla Polski, Norwegii i Europy – zauważył Prugar. CCS jest najbardziej obiecującą technologią, jesteśmy w niej pionierami, zatłaczamy CO2 od ponad 30 lat, mamy też zezwolenia na taką działalność w Norwegii i Danii – podkreśliła Rummelhoff i dodała: – Czekamy na polską strategię i regulacje dla CCS, jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami.

W poszukiwaniu miejsc składowania w Polsce

Na mocy memorandum będą prowadzone analizy nie tylko wywozu CO2 do Norwegii, ale także polskiego potencjału składowania. Według Rummelhoff potencjał Polski jest znaczący, zwłaszcza w pobliżu źródeł emisji, tak by nie trzeba było transportować CO2 na większe odległości.

Oczekujemy, że ceny w systemie ETS pójdą w górę i na początku lat 30. sięgną 100 euro za tonę; wtedy technologia CCS stanie się bardziej opłacalna. Zależy to jednak od warunków wychwytu, czyli z jakiego źródła będzie pochodził CO2 – zastrzegła wiceszefowa Equinor.

Płocki koncern wyjaśnił w komunikacie, że – zgodnie z porozumieniem – Orlen i Equinor przeprowadzą identyfikację miejsc potencjalnego składowania CO2 w Polsce. Chodzi zarówno o lokalizacje na lądzie jak i w polskiej części Bałtyku. W kolejnym kroku ma być przeanalizowana możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć w oparciu o wytypowane miejsca składowania.

Orlen w nowej strategii zadeklarował osiągnięcie zdolności wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2 rocznie do 2035 roku. – Część tego potencjału zostanie wykorzystana na potrzeby dekarbonizacji Grupy ORLEN, w tym jej aktywów petrochemicznych i rafineryjnych. Reszta będzie zaoferowana innym firmom jako usługa – dodano.

Usługa dekarbonizacji dla branż silnie emitujących CO2

W czerwcu 2024 r. weszło w życie rozporządzenie UE ws. przemysłu neutralnego emisyjnie, tzw. Net-Zero Industry Act (NZIA). Cel to zwiększenie konkurencyjności europejskich firm w zakresie technologii neutralnych emisyjnie oraz poprawa dostępu do tych technologii. Do 2030 r. UE ma mieć możliwość zatłaczania 50 mln ton CO2 rocznie. Obowiązek realizacji tego celu spoczywa na spółkach prowadzących wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej na terenie UE, w tym m.in. na Orlenie – dodano.

Koncern zwrócił uwagę, że założenia NZIA przewidują, że CCS ma umożliwić dekarbonizację branżom, które ze względów technologicznych nie są w stanie znacząco zredukować ilości emitowanego CO2, powstającego w trakcie ich działalności. Chodzi m.in. o cementownie, hutnictwo oraz przemysł chemiczny. Dodano, że dzięki CCS firmy z tych branż będą mogły nadal prowadzić działalność na terenie Unii, mimo coraz bardziej rygorystycznych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych.

Transgraniczny projekt CCS

Orlen podkreślił, że norweski Equinor jest jedną z najbardziej doświadczonych firm w Europie, jeśli chodzi o składowanie dwutlenku węgla. Norweski partner płockiego koncernu w 1996 roku rozpoczął składowanie CO2 w strukturach złoża Sleipner. Obecnie firma jest zaangażowana w kilka dużych projektów CCS w Europie Północno-Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Equinor jest m.in. udziałowcem Northern Lights, pierwszego transgranicznego projektu CCS, który zapewnia składowanie CO2 na zasadzie usługi. We wrześniu 2024 r. oddano do użytku terminal przeładunkowy CO2, a pierwsi klienci będą dostarczać dwutlenek węgla w połowie 2025 r. W ramach początkowego etapu realizacji Northern Lights oferuje możliwość zatłaczania 1,5 mln ton CO2 rocznie.

Ponadto Equinor posiada kilka licencji na magazynowanie CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w Danii, Wielkiej Brytanii i USA. W ub.r. wraz z TotalEnergies i BP uzyskał ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) dla projektu Northern Endurance Partnership, rozwiązania do transportu i magazynowania CO2, oraz Net Zero Teesside, elektrowni gazowej z instalacją wychwytu dwutlenku węgla po spalaniu.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 webinar KONTROLE SAMORZĄDY 2025 [20.03-28.04.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d OPAKOWANIA webinar EIR [03.03-30.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025