Osiągnięcie 65% recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych jest realne

Osiągnięcie 65% recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych jest realne
kb
18.12.2017, o godz. 6:56
czas czytania: około 2 minut
0

Poprawa efektywności sortowania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, podniesienia jakości produkowanych recyklatów, czy projektowanie produktów z myślą o ich późniejszym recyklingu są kierunkami działań do osiągnięcia 65 proc. recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych - oceniają eksperci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowe badanie przeprowadzone przez Plastics Recyclers Europe pokazuje, że docelowy 65-procentowy poziom recyklingu dla opakowań z tworzyw sztucznych jest możliwy do osiągnięcia do 2025 r. W badaniu określono zestaw środków i niezbędnych narzędzi, które doprowadzą do osiągnięcia tego wskaźnika recyklingu.

Proponowane środki koncentrują się m.in. na poprawie jakości i zdolności sortowania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w całej UE. Dodatkowy środek, taki jak “Design for Recycling”, czyli projektowanie z myślą o recyklingu, zwiększyłoby możliwość recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych na rynku, a tym samym zmniejszyłoby koszty sortowania i recyklingu. Ważne jest również wprowadzenie zachęt finansowych na produkty powstałe z materiałów z recyklingu.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej osób wie, jak odpowiednio segregować odpady

Środki te doprowadziłyby do podniesienia jakości produkowanych recyklatów i ostatecznie zwiększyłyby zaufanie konsumentów do produktów poddanych recyklingowi. Zalecane środki powinny być uzupełnione o silną komunikację w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych z naciskiem legislacyjnym umożliwiającym większe wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu.

W raporcie podkreślono również korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne związane ze wzrostem poziomu recyklingu. Zastąpienie surowców pierwotnych recyklatami (materiałami z recyklingu tworzyw sztucznych) pozwala zaoszczędzić 80 proc. emisji CO2, tworzy 115 400 miejsc pracy i dodatkowe korzyści ekonomiczne w postaci miliarda euro.

CZYTAJ TAKŻE: Torby plastikowe będą płatne. Nowe przepisy już od nowego roku

Proponowane środki i związane z nimi korzyści są jasnymi wskaźnikami, dlaczego prawodawcy powinni zdecydowanie dążyć do osiągnięcia ambitnego celu, jakim jest zapewnienie zamkniętego obiegu tworzyw sztucznych.

Aż 98 proc. Polaków kupuje napoje w plastikowych opakowaniach [INFOGRAFIKA]

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024