Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o opakowaniach. Jednym z jej głównych założeń jest wprowadzenie obowiązkowej opłaty za foliówki w sklepach.

Według nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, od 1 stycznia 2018 roku jednorazowe torby w sklepach nie będą mogły być już bezpłatne.

Nowe przepisy mówią, że maksymalna opłata za torby foliowe o grubości do 50 mikrometrów będzie mogła wynosić 1 zł. Początkowo jednak ta stawka wyniesie 20 gr, co potwierdza projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowany przez Ministerstwo Środowiska.

Przychody z foliówek trafiać będą do budżetu państwa, choć w czasie prac nad nowelizacją proponowano, aby zasilały one tylko kasę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapowiedział we wrześniu, że opłaty za torby foliowe rząd zamierza przeznaczyć na wymianę kotłów i walkę ze smogiem. Opłata recyklingowa w pierwszej kolejności sfinansować ma dopłaty do ekologicznego ogrzewania dla mniej zamożnych osób.

Ministerstwo Środowiska odparło też zarzuty jakoby opłata recyklingowa przewidziana w nowelizacji była podatkiem. – Każdy z nas będzie miał wybór, czy zapakować zakupy w plastikową torbę i za nią zapłacić, czy skorzystać z torby wielokrotnego użytku i w bardzo łatwy sposób tej opłaty uniknąć – tłumaczył wiceminister Sławomir Mazurek.

W ustawie wprowadzono też obowiązek sporządzania przez ministerstwo i przekazywania Komisji Europejskiej sprawozdania o rocznym zużyciu lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Nowelizacja ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.

Pełny tekst ustawy

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Autorowi artykułu nie doczytał, że tzw. zrywki (bardzo lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego) nie podlegają opłacie i wprowadza czytelników w błąd – proszę zapoznać się art. 40a ust. 2 przedmiotowej ustawy.
    Art. 40a. 1. Przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.
    2. Opłaty recyklingowej nie pobiera się od nabywającego bardzo lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Skomentuj