Poprawa efektywności sortowania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, podniesienia jakości produkowanych recyklatów, czy projektowanie produktów z myślą o ich późniejszym recyklingu są kierunkami działań do osiągnięcia 65 proc. recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych – oceniają eksperci.

Nowe badanie przeprowadzone przez Plastics Recyclers Europe pokazuje, że docelowy 65-procentowy poziom recyklingu dla opakowań z tworzyw sztucznych jest możliwy do osiągnięcia do 2025 r. W badaniu określono zestaw środków i niezbędnych narzędzi, które doprowadzą do osiągnięcia tego wskaźnika recyklingu.

Proponowane środki koncentrują się m.in. na poprawie jakości i zdolności sortowania odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych w całej UE. Dodatkowy środek, taki jak “Design for Recycling”, czyli projektowanie z myślą o recyklingu, zwiększyłoby możliwość recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych na rynku, a tym samym zmniejszyłoby koszty sortowania i recyklingu. Ważne jest również wprowadzenie zachęt finansowych na produkty powstałe z materiałów z recyklingu.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej osób wie, jak odpowiednio segregować odpady

Środki te doprowadziłyby do podniesienia jakości produkowanych recyklatów i ostatecznie zwiększyłyby zaufanie konsumentów do produktów poddanych recyklingowi. Zalecane środki powinny być uzupełnione o silną komunikację w całym łańcuchu wartości tworzyw sztucznych z naciskiem legislacyjnym umożliwiającym większe wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu.

W raporcie podkreślono również korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne związane ze wzrostem poziomu recyklingu. Zastąpienie surowców pierwotnych recyklatami (materiałami z recyklingu tworzyw sztucznych) pozwala zaoszczędzić 80 proc. emisji CO2, tworzy 115 400 miejsc pracy i dodatkowe korzyści ekonomiczne w postaci miliarda euro.

CZYTAJ TAKŻE: Torby plastikowe będą płatne. Nowe przepisy już od nowego roku

Proponowane środki i związane z nimi korzyści są jasnymi wskaźnikami, dlaczego prawodawcy powinni zdecydowanie dążyć do osiągnięcia ambitnego celu, jakim jest zapewnienie zamkniętego obiegu tworzyw sztucznych.

Aż 98 proc. Polaków kupuje napoje w plastikowych opakowaniach [INFOGRAFIKA]

Czytaj więcej

Skomentuj