Ostrożny optymizm Prezesa Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie"

Ostrożny optymizm Prezesa Izby Gospodarczej
R.G.
29.04.2024, o godz. 9:03
czas czytania: około 3 minut
0

W ostatnim czasie duże poruszenie i intensywną dyskusję w środowiskach branży wod-kan. wywołała publikacja w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów RP założeń nowelizacji Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków popularnie zwanej prawem taryfowym. O odniesienie się do tego tematu poprosiliśmy prezesa IGWP Pawła Sikorskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zgodnie z tą koncepcją, taryfy mają być zatwierdzane w drodze uchwał rad gmin. Natomiast Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zyskać ma kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf w tym przypadku, gdy będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ma to zapewnić ustawową ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

15-procentowy próg wysokości 

Dodajmy też, że jeżeli konkretny projekt taryfy zakładać będzie wzrost cen i stawek opłat nowej taryfy dotyczącej odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę o co najmniej 15 proc. ponad średnią stawek taryfy w danym regionie wodnym obowiązującej w roku poprzednim, wtedy wymagane będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Ponadto, wysokość cen i stawek opłat taryfy dotyczącej zaopatrzenia w wodę dla każdego regionu wodnego obowiązującej w roku poprzednim ogłaszać będzie minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, nie później niż do dnia 31 października każdego roku.

Pozytywna ocena kierunku zmian

O odniesienie się do powyższych propozycji poprosiliśmy Pawła Sikorskiego, prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”: 

– Izba Gospodarcza ,,Wodociągi Polskie” jako przedstawiciel branży wod-kan pozytywnie ocenia kierunek założeń zmian do ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawy Prawo wodne – zapewnia prezes Paweł Sikorski. – Analizy wskazują wyraźnie, że sytuacja branży zaczęła pogarszać się po zmianie wprowadzającej regulatora taryf w postaci PGW WP. Brak możliwości urealnienia taryf w warunkach wzrostu kosztów spowodował zapaść branży mimo licznych sygnałów i ostrzeń. Biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, Izba wraz z organizacjami samorządowymi apelowały o powrót do rozwiązań sprzed 2018 r., tj. aby kompetencje zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków wróciły do organów samorządu terytorialnego, który sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami, kontrolując ich politykę inwestycyjną – dodaje prezes IGWP.

Poszerzenie gminnych kompetencji

Prezes Izby zauważa również, że zgodnie projektowanymi rozwiązaniami legislacyjnymi, podstawowy tryb procedury zatwierdzania taryf za wodę i ścieki będzie co do zasady oparty na rozwiązaniach prawnych obowiązujących przed dniem wejścia w życie ww. nowelizacji, w tym przywraca radzie gminy wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, z modyfikacją polegającą na procedurze obowiązkowego uzyskiwania stanowiska od PGW Wody Polskie w przypadku wystąpienia zagrożenia ustalenia stawek opłat na znacznie wyższym poziomie niż średni.

Potrzebne branżowe konsultacje

W opinii Prezesa IGWP Pawła Sikorskiego, są to zatem szczegółowe rozwiązania, które zarówno rodzą wątpliwości w zakresie przyjętych kryteriów, jak i mogą powodować spory, co skutkować może wydłużeniem postępowania taryfowego. Ostateczny kształt ustawy powinien zostać wypracowany na podstawie konsultacji na etapie dalszych prac legislacyjnych, w których uczestniczyć będzie m.in. Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.

Do tematu z pewnością powrócimy. 

Więcej informacji o ministerialnych propozycjach zmian w naszym artykule pt.: 
Taryfy wod-kan po nowemu? MI opracowuje projekt nowelizacji

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025