Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Oświęcim z unijnym wsparciem przebuduje kładkę pieszo-rowerową w centrum miasta

Oświęcim z unijnym wsparciem przebuduje kładkę pieszo-rowerową w centrum miasta Oświęcim - Miasto Pokoju - City of Peace/fb
pap/jw
26.01.2026, o godz. 8:25
czas czytania: około 2 minut
0

Blisko 9 mln zł dofinansowania z UE pozwoli na kompleksową przebudowę kładki pieszo-rowerowej przy zamku w Oświęcimiu. Inwestycja poprawi bezpieczeństwo i dostępność przeprawy, a prace potrwają do połowy przyszłego roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Rzecznik samorządu Katarzyna Kwiecień powiedziała, że kładka łącząca Stare Miasto z osiedlem Błonie powstała w latach 80. XX wieku. Ostatni remont przechodziła w 2010 r. Od tego czasu jej stan techniczny radykalnie się pogorszył, co wymusiło wprowadzenie ograniczeń w użytkowaniu. Z ruchu wyłączono chodniki po obu stronach przeprawy.

Miasto pozyskało na przebudowę kładki blisko 9 mln zł z pieniędzy UE w ramach projektu „Rozbudowa tras rowerowych po Aglomeracji Oświęcimskiej”. To projekt partnerski przygotowany z gminą Oświęcim i Chełmkiem. Miasto jest jego liderem.

Bezpieczeństwo, dostępność i iluminacja

Zdaniem prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta dzięki wsparciu unijnemu możliwa będzie kompleksowa przebudowa kładki. – Stanie się bezpieczna, nowoczesna i dostępna dla wszystkich użytkowników: pieszych, rowerzystów oraz osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowym atutem będzie iluminacja, która połączy walory estetyczne z poprawą komfortu i bezpieczeństwa – zaznaczył.

Prace rozpocząć się powinny w maju i będą realizowane do połowy przyszłego roku. Zakres obejmie całą konstrukcję kładki, w tym podpory i nawierzchnię. Zamontowane zostaną nowe latarnie oraz dodatkowa iluminacja podkreślająca formę obiektu po zmroku.

– Całkowity koszt inwestycji to blisko 10,5 mln zł, z czego ponad 1,5 mln zł zabezpieczy miasto z własnego budżetu. Przebudowa nie zmieni funkcji kładki. Nadal będzie przeznaczona wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Ruch samochodowy nie jest brany pod uwagę – powiedziała Katarzyna Kwiecień.


 

Infrastruktura rowerowa

Rzecznik dodała, że w bezpośrednim sąsiedztwie kładki powstanie też stacja naprawy rowerów. W ramach projektu przewidziano również oznakowanie tras rowerowych w Porębie Wielkiej w kierunku Oświęcimia. W Chełmku powstanie oznakowana trasa rowerowa w formie pętli. Będzie prowadziła przez Chełmek i sołectwa Bobrek oraz Gorzów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2026