Nadmiar frakcji palnej, zmian na rynku RDF oraz planowanych inwestycji w tym sektorze – to tylko część tematów, która zostanie poruszona podczas konferencji „Paliwa z odpadów”. Ze względu na epidemię koronawirusa konferencja odbywa się także w wersji on-line.

Energetyczna waloryzacja odpadów poprzez wytwarzanie z nich paliw o stabilnych parametrach jakościowych, a następnie ich efektywne i bezpieczne środowiskowo wykorzystanie, stanowią kluczowe ogniwa współczesnych systemów gospodarki odpadami w dobie wdrażania koncepcji GOZ.

Aktualnie w kraju trwają dyskusje o wpływie zniesienia regionalizacji na działalność biznesową instalacji przetwarzania odpadów. Czy „wolny rynek” w gospodarce odpadami rozwiąże problemy? Czy realne będzie uzyskanie narzuconych przez KE wyśrubowanych poziomów recyklingu w kolejnych latach? – Niestety równolegle z trwającymi dyskusjami, co miesiąc w naszym kraju rośnie góra wytwarzanych i niezagospodarowanych RDF – zauważa dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz przewodniczący Rady Programowej konferencji.

Ukształtowany w Polsce potencjał wytwórców paliw alternatywnych coraz aktywniej z nadzieją spogląda na lokalne ciepłownictwo. Na starcie 2020 r. zadajemy sobie pytania – jak prognozować jakość SRF w perspektywie 10 lat – tak, by była ona akceptowalna przez ciepłownictwo? Jakie systemy zachęt i wsparcia należy wprowadzić by skłonić inwestorów do podejmowania skutecznych działań?

Jak przypomina prof. Sobolewski, aktualne trwają rozważania nad wyborem modelu technologicznego dla odzysku energii z RDF. Czy ma to być mała lokalna instalacja dedykowana do spalania RDF, czy raczej większa instalacja wielopaliwowa? Czy budowa kilku demonstracyjnych małych spalarni RDF pozwoli na przełamanie stereotypowego myślenia w lokalnych społecznościach na temat uciążliwości odzysku energii z odpadów? – Dzisiaj nie ma wątpliwości, że lokalne rynki ciepła będą kluczem do zapewnienia opłacalności finansowej takich inwestycji – uważa Sobolewski.

Eksperci zadają także pytani jak będzie wyglądał nasz biznes w erze wdrażania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Na nie również postarają się odpowiedzieć w czasie konferencji, również w czasie transmisji on-line. Aktualny program i zapisy dostępne są na stronie paliwazodpadow.abrys.pl.

Czytaj więcej

Skomentuj