Parafialny przewodnik ekologiczny. Kościół o smogu i GOZ

Parafialny przewodnik ekologiczny. Kościół o smogu i GOZ
sm
06.10.2018, o godz. 9:51
czas czytania: około 2 minut
0

Diecezja sosnowiecka wydała „Parafialny przewodnik ekologiczny”. Książeczka trafi w najbliższym czasie do wszystkich parafii w Polsce. Autorzy piszą m.in. o smogu. Zachęcają księży i wiernych, aby m.in. nie palili w piecach opałem niskiej jakości.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wydana w 30-tysięcznym nakładzie książka powstała we współpracy z Ministerstwem Środowiska. Zawiera m.in. praktyczne wskazania na temat tego jak w parafiach dbać o środowisko naturalne. Wydała ją Diecezja Sosnowiecka, na której terenie szczególnie dotkliwy jest problem smogu i zanieczyszczonego powietrza.

Wystarczy przywołać dane raportu Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego na rok 2017 r. Wynika z nich, że w 232 dniach ubiegłego roku odnotowano przekroczenie dopuszczalnego stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu, które wynosiło aż 700 proc. normy.

Odpowiadając na zainteresowanie społeczne, Diecezja Sosnowiecka postanowiła włączyć się w działania ekologiczne. Autorzy przewodnika – ks. Michał Borda i ks. Michał Knapik, odwołując się do papieskiej “zielonej” encykliki „Laudato si”, zachęcają do inwestowania w działania mające na celu oszczędzanie energii cieplnej i korzystania ze środków transportu publicznego zamiast z prywatnych samochodów.

Polecają też zaangażowanie we wszelkie lokalne inicjatywy obywatelskie zmierzające do poprawy jakości powietrza oraz radzą, aby reagować na uzasadnione podejrzenie spalania w okolicy trujących odpadów, bo „należy bronić siebie i innych przed nieodpowiedzialnym truciem”.

W przewodniku poruszono także problem globalnego ocieplenia, a odwołując się do nauczania papieża Franciszka, przedstawiono krótko i przystępnie kwestię ekologicznego nawrócenia i wskazano konkretne działania, które można i trzeba podjąć w parafiach, aby przyczynić się do ochrony świata stworzonego. Na zakończenie książki przedstawiają „ekologiczny dekalog” – „10 przykazań ekologicznych”. Autorzy przywołują też najnowsze ekologiczne hasła i tendencje, związane np. z gospodarką obiegu zamkniętego, i zachęcają do działań opisanych skrótem “4R”: Rethink – Reduce – Reuse – Recycle (przemyśl – ograniczaj – używaj powtórnie – przetwarzaj).

Książkę opatrzyli wstępem minister środowiska Henryk Kowalczyk i biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. „Jako chrześcijanie mamy (..) obowiązek dbać o wszystko czym zostaliśmy obdarowani przez Stwórcę z uwagi na cześć jaką jesteśmy mu winni oraz przez wzgląd na nas samych” – napisał m.in. bp Kaszak. „Jako minister środowiska cieszę się, że w nauczaniu Kościoła troska o nasz Wspólny Dom, to jest dbałość o otaczające nas środowisko, stanowi jedno z najistotniejszych zagadnień” – czytamy m.in. we wstępie autorstwa ministra Kowalczyka.

Parafialny przewodnik ekologiczny, zatytułowany „Ziemia wspólnym dobrem” trafi do wszystkich parafii w Polsce.

Źródło: Diecezja Sosnowiecka, KAI.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024