Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Park im. ks. Tadeusza Kirschke w Poznaniu z nowymi ścieżkami spacerowymi

Park im. ks. Tadeusza Kirschke w Poznaniu z nowymi ścieżkami spacerowymi
R.G.
14.11.2022, o godz. 15:33
czas czytania: około 2 minut
0

Nowe oblicze zyskał park im. ks. Tadeusza Kirschke w Poznaniu (czyli obszar pomiędzy ulicami Nadolnik, Mariacką i Hlonda). W niezagospodarowanej do tej pory części parku pojawiły się drzewa i krzewy, a w miejscu tzw. przedeptów i betonowych płyt utworzono minerale alejki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– To kolejne miejsce na mapie miasta, w którym poznanianki i poznaniacy mogą spędzać miło czas w otoczeniu przyrody – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Staramy się, by takich terenów było jak najwięcej, konsekwentnie zwiększając ilość zieleni w mieście, a także poprawiając jej jakość.

Zadbano o retencję wody

Jak zapewniają przedstawiciele władz miejskich, nowa zielona inwestycja łączyć ma w sobie funkcje estetyczne z przygotowaniem terenu pod retencję wody.

– To nowe podejście do zagospodarowania przestrzeni publicznej, które jest odpowiedzią na stojące przed nami wyzwania klimatyczne – wyjaśnia radna Rady Miasta Poznania, Monika Danelska. – Szczególnie cieszy mnie to, że inwestycja jest niejako kontynuacją wcześniejszego zagospodarowania terenu przeznaczonego dla okolicznych mieszkańców i  wciąż rozwijającej się dzielnicy. Kompleksowe rozwiązania rewitalizacyjne dla terenów zielonych, to obecnie jedno z istotniejszych działań miasta.

Miejsce przyjazne mieszkańcom

Dodajmy, że parkowa zieleń została uporządkowana tak, aby park stał się bardziej przyjazny mieszkańcom, jednak z uwzględnieniem występujących tam wcześniej walorów. Podczas realizacji inwestycji zachowano np. trzy robinie akacjowe, które pierwotnie kolidowały z wyznaczoną nową trasą spacerową.

– Projekty budowlane weryfikowane są w terenie i jeśli tylko zachodzi taka możliwość, stosowane są rozwiązania pozwalające realnie chronić przyrodę – mówi Klaudia Beker, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej. – Decyzja o pozostawieniu drzew i korekcie w planach zapadła po szczegółowej analizie na miejscu działań.

Nowe nasadzenia drzew

W parku im ks. Tadeusza Kirschke rosną młode, ponad 20-letnie klony pospolite, polne, jesionolistne, platany klonolistne, lipy drobnolistne, jesiony i topole.

Obecnie pojawiły się tam też nowe nasadzenia: klon polny, jabłoń purpurowa i platan klonolistny. Wszystkie one, wraz z istniejącymi drzewami, pełnią tzw. funkcję izolacyjną. Ograniczają hałas i zanieczyszczenia powietrza.

Parkowy ogród wodny

W parku pojawił się również ogród wodny, czyli zagłębienie terenu, w którym woda opadowa jest wyłapywana i wykorzystywana przez zieleń. Całość została uzupełniona trawami ozdobnymi i niskimi nasadzeniami (jaśminiowcem, różą pomarszczoną i tawułą Douglasa). Rośliny nie tylko cieszą oko, ale będą także przyjazne owadom zapylającym. W poznańskim parku zainstalowano także ławki, kosze na śmieci i dystrybutory worków na psie odchody.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024