Zakończył się remont jednego z największych parków w Krakowie. Modernizacja Parku Krakowskiego im. Marka Grechuty kosztowała ponad 6 mln zł.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zakończył remont Parku Krakowskiego. Prace były kompleksową rewitalizacją przestrzeni – począwszy od modernizacji infrastruktury, odnowienia zieleni, wymiany małej architektury, po zmianę oświetlenia na ledowe oraz odnowienie rzeźb i poprawienie ich ekspozycji.

Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z nowych podjazdów dla rowerów i wózków oraz z bogatego zaplecza rekreacyjnego. Park został przystosowany dla mieszkańców w każdym wieku. Stworzono strefy odpowiadające różnym grupom wiekowym. W pobliżu ul. Szymanowskiego powstał duży plac zabaw, na którym pograć można w bule, poślizgać się na zjeżdżalni i poturlać z pagórków. Dla dzieci przygotowano także połączone linowym przejściem wieże, ściankę wspinaczkową i strefę wodnych zabaw.

Dla miłośników spokojnego relaksu przygotowano wyjątkowy gabinet grabowy z czytelnią i biblioteczką do wymiany książek. W parku są również stoły piknikowe oraz do gry w szachy, bulodrom czy pitniki. Na uwagę zasługują łąki bylinowe, które dzięki przemyślanej kompozycji będą zdobić park od wiosny aż do późnej jesieni. Odnowiona została fontanna, będąca znakiem szczególnym tego miejsca. Park ma nawet wydzieloną strefę dla palaczy. Wrażenie robi także odnowiona sadzawka pośrodku parku. Jej dno zostało wyczyszczone i odrestaurowane, podobnie jak będąca jej elementem fontanna.

W parku posadzono 42 nowe drzewa m.in. jesiony, jabłonie kwieciste, kasztanowce i lipy oraz ponad 200 tys. krzewów, bylin, trawa ozdobnych, roślin cebulowych i kwiatów jednorocznych. Cała inwestycja kosztowała ponad 6 mln zł. Wykonane prace poprawiły funkcjonalność parku poprzez uporządkowanie układu komunikacyjnego czy stworzenie bogatego zaplecza rekreacyjnego.

– Park zmienił swoje oblicze i teraz każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Mamy nowe alejki, oświetlenie, plac zabaw, strefę rekreacyjną i czytelnię. Posadziliśmy kilkadziesiąt nowych drzew i łąkę kwietną – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas otwarcia obiektu.

Przypomnijmy: prace remontowe w parku Krakowskim rozpoczęły się w maju 2017 r. Teren jest wpisany do rejestru zabytków. Położony między al. Mickiewicza, pl. Inwalidów i ul. Czarnowiejską jest terenem rekreacyjnym od 1885 r. Został założony przez Stanisława Rehmana na gruntach wydzierżawionych od wojska.

Czytaj więcej

Skomentuj