1 / 7

Prawie 20 tys. krzewów, ponad 80 tys. bylin, 487 drzew i setki traw – to tylko część roślinności, jaka pojawi się w parku Rataje w Poznaniu. 70 proc. terenu jest już gotowe, a całość ma być oddana do użytku jeszcze w tym roku.

Park podzielony jest na dziewięć obszarów. Cztery z nich, obejmujące ok. 70 proc. powierzchni całego parku, są już gotowe. Posadzono rośliny, zbudowano ścieżki piesze i drogi rowerowe. Część parku znajduje się w środku osiedla Jagiellońskiego, gdzie przygotowano tzw. zakątki ciszy – miejsca, w których można się zrelaksować i wyciszyć.

Ogrody zapachowe, ścieżka sensoryczna

Gotowy jest też plac centralny, gdzie zbudowano fontannę i stworzono miejsca wypoczynku oraz aleja Drzew Pamięci – tam posadzono szpalery drzew i zaprojektowano rekreacyjne placyki z lawkami, stolikami do szachów i gry w chińczyka.

Ogród zmysłów to kolejna część parku, która jest już częściowo gotowa. Znajduje się w niej strefa wypoczynkowa z ogrodami zapachowymi, z ławkami, hamakami i leżakami miejskimi, stolikami do gry w szachy. To także strefa rekreacyjna: interaktywny plac zabaw, polana piknikowa i dydaktyczna ścieżka sensoryczna.

– Park Rataje jest całkowicie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami – informuje Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. – Nie ma w nim żadnych barier architektonicznych. Na terenie parku znajduje się też plac zabaw przystosowany częściowo dla dzieci z niepełnosprawnościami. Cały ogród zmysłów powstaje z myślą o osobach niedowidzących i niedosłyszących.

Nowy park i stara lokomotywa

Nadal trwają prace nad skansenem Średzkiej Kolei Powiatowej, który powstanie w parku, w miejscu, gdzie przed laty biegły tory kolejowe. Stanie tam zabytkowa lokomotywa, szlaban, kozioł oporowy i stary kolejowy zegar. Ławki będą zadaszone i stylizowane na ławki dworcowe.

Park Rataje będzie gotowy w grudniu. Jego budowa kosztuje miasto ponad 21 mln zł – z czego prawie 12 mln to dofinansowanie unijne, które Poznań otrzymał za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czytaj więcej

Skomentuj