Warte ponad 15 mln zł umowy na prace w Parku Śląskim podpisały w piątek z wykonawcami władze zarządzającej parkiem, należącej do samorządu województwa, spółki. Ma to być początek głównej fazy programu modernizacji parku o deklarowanej wartości ok. 360 mln zł.

Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, umowy dotyczą: renowacji tzw. świątyni Petrycha (0,9 mln zł), rozbudowy i modernizacji Ogrodu Japońskiego (11,4 mln zł) oraz uregulowania gospodarki wodnej w parku (blisko 3 mln zł).

Tzw. świątynia Petrycha upamiętnia pierwszego dyrektora parkowej zieleni Władysława Petrycha. Tworzą ją kolumny przywiezione z parku pałacowego w Świerklańcu – ustawione na planie półkola wewnątrz niewielkiego płaskiego amfiteatru.

Renowacja tego miejsca zapewni mu nową nawierzchnię, oczyszczenie kolumn, likwidację dawnego oczka wodnego i aranżację w jego miejscu sceny, odtworzenie drewnianej konstrukcji na szczytach kolumn, a także doprowadzenie energii elektrycznej, montaż oświetlenia i stacjonarnego nagłośnienia. Prace te mają zakończyć się w październiku br.

Modernizacja i rozbudowa Ogrodu Japońskiego, położonego w pobliżu rosarium, powinna potrwać do połowy przyszłego roku. Będą to przede wszystkim: kształtowanie terenu pod place i chodniki, budowa żelbetowej kaskady wodnej i zbiornika, tarasu widokowego, pergoli, schodów, ogrodu żwirowego, ogrodzenia, bramy, a także nasadzenia roślin.

Regulowanie gospodarki wodnej będzie polegało na budowie dwóch zbiorników buforowych, kilkuset metrów meandrów jednego z parkowych cieków oraz budowie przepompowni wód deszczowych ze stawu Przystań do suchego polderu, wraz z potrzebną infrastrukturą. Prace te mają zająć 30 tygodni.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 ha. W granicach Parku znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

Podpisując dwa lata temu umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł z funduszy unijnych poprzednie władze samorządowe regionu sygnalizowały, że wśród założonych prac są odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

W ub. roku zarząd Parku Śląskiego deklarował realizację projektu modernizacji o łącznej wartości niemal 360 mln zł, zgodnie harmonogramem rozpisanym do 2027 r. Dotyczy to zarówno rewitalizacji parku, jak też prac związanych z przebudową Planetarium (w osobnym unijnym projekcie o wartości prawie 99 mln zł).

Wiosną 2018 r. władze parku otrzymały – niezależnie od tamtego dofinansowania – dotację 14,6 mln zł do rewaloryzacji hali wystawowej Kapelusz (o planowanej wartości 21,1 mln zł) w konkursie dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego w woj. śląskim (niedawno rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie tych prac).

Czytaj więcej

Skomentuj