1 / 24

Parki kieszonkowe, skwery, zieleńce – niewielkie ale dobrze zagospodarowane tereny zieleni zyskują na popularności. Zazwyczaj są odpowiedzią na oczekiwania społeczności lokalnych. To jak bardzo parki kieszonkowe zmieniają przestrzeń miejską doskonale widać na zdjęciach pokazujących ten sam teren przed i po realizacji inwestycji.

Projektowanie i tworzenie przestrzeni publicznych oraz terenów zieleni w sposób umożliwiający pogodzenie oczekiwań społeczności względem estetyki i funkcjonalności przestrzeni to w zasadzie w tej chwili standard.

Tereny zieleni mają być nie tylko ozdobą, ale coraz częściej pełnić mają też funkcje społeczne. Mają być miejscem relaksu, integracji oraz podejmowania inicjatyw lokalnych przez mieszkańców. Różnorodność i rosnąca rokrocznie liczba projektów „zielonych” w ramach budżetów obywatelskich to dowód na to, że bez uwzględnienia potrzeb mieszkańców w zasadzie nie powinno się podejmować żadnych działań w obszarze architektury krajobrazu w przestrzeni miejskiej.

Zieleń odgrywa coraz większą rolę w życiu mieszkańców miast. W konsekwencji powstaje coraz więcej zielonych innych inicjatyw, które mają zaspokajać potrzeby na zieleń w miejscach, gdzie panuje jej niedostatek.

Ogrody Krakowian to projekt Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który ma na celu przekształcenie nieużytków miejskich w tętniące życiem miejskie oazy – parki kieszonkowe. Krakowskie realizacje udowadniają, że każde miejsce w mieście ma znaczenie. Od 2016 r. powstały już 24 Ogrody Krakowian. Na zdjęciach dołączonych do niniejszego tekstu widać jak jeszcze niedawno wyglądały przestrzenie, w których dzisiaj mieszkańcy Krakowa mogą odpocząć w cieniu drzew i w otoczeniu kolorowych kwiatów. Mogą również spędzić aktywnie czas poznając ciekawostki ze świata przyrody, czy też ćwicząc na jednym z wielu urządzeń sportowych.

Co ciekawe, początkowo projekt Ogrody Krakowian zakładał utworzenie po jednym parku kieszonkowym w każdej dzielnicy, jednak dzięki ciepłemu przyjęciu przez mieszkańców, ciągle powstają kolejne parki kieszonkowe – również za sprawą Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj więcej

Skomentuj