1 / 3

Na katowickim rynku stanął pawilon o nazwie „Dobry klimat”. Zapowiada on grudniowy szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się właśnie w Katowicach.

Pawilon o nazwie „Dobry klimat” ma 200 mkw. powierzchni. Do jego budowy użyto m.in. drewna i słomy. Od 31 sierpnia do połowy grudnia będą się w nim codziennie odbywać spotkania, koncerty, warsztaty, dyskusje, koncerty i pokazy.

– W grudniu Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, cyklu konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. To spotkanie delegatów z całego świata, ważne dla naszej planety. Przy tej okazji poprzez szereg akcji przypominamy naszym mieszkańcom o eko-nawykach. Od września do grudnia przygotowaliśmy spotkania, warsztaty i pokazy, których duża część odbywać się będzie właśnie w „Dobrym klimacie” – powiedział Marcin Krupa, prezydent miasta.

Poniedziałki będą dniami z literaturą, we wtorki planowane są spotania z naukowcami zajmującymi się szeroko pojętą przyrodą i ekologią, a w środy dominować będzie muzyka, warsztaty głosowe, a także zajęcia z tworzenia instrumentów. W czwartki odbywać będą się  pokazy filmowe, natomiast weekendy będą czasem na spontaniczne spotkania, warsztaty i prelekcje: od tworzenia naturalnych kosmetyków po budowę domów. Wszystkie atrakcje w „Dobrym klimacie” będą bezpłatne.

Katowicki pawilon jest przykładem wykorzystania naturalnych materiałów w technologii prefabrykatów „straw bale” (skompresowana kostka słomy w systemowej konstrukcji drewnianej). W światowym bilansie tradycyjne budownictwo mieszkaniowe pochłania 1/6 zasobów słodkiej wody, odpowiada za 1/4 powierzchni wyrębów lasów i zużywa 2/5 zasobów paliw płynnych.  W kontekście tak ogromnego obciążenia dla środowiska budownictwo naturalne znajduje coraz szersze grono zwolenników. Współczesne realizacje w naturalnych technologiach („straw bale”, „hempcrete”) wyznaczają nowe trendy w ekologicznym budownictwie, od jednorodzinnych domów, poprzez budynki użyteczności publicznej czy ekologiczne wnętrza.

Na COP24 zostanie przyjęty „protokół z Katowic”? Tak chce prezydent miasta

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj