Perturbacje na linii: rząd-samorządy #wybieramsrodowisko

Perturbacje na linii: rząd-samorządy #wybieramsrodowisko
Cza
13.09.2023, o godz. 11:33
czas czytania: około 2 minut
2

#Wybieramsrodowisko – z hasłem naszej akcji zdaje się identyfikować Magdalena Kochan, z Koalicji Obywatelskiej. Pani senator opowiada zarówno o najbardziej palących problemach związanych z energią i ochroną środowiska, jak i na temat perturbacji we współpracy między rządem a samorządami. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Mało kto sobie zdaje sprawę, że Polska ma gorszy bilans wodny niż Egipt. W tej dziedzinie to już nie jest czerwona lampka alarmowa, ale bijące głośno dzwony. Współpraca rządu z samorządami, w wielu aspektach, musi być bardzo bliska i partnerska, a nie na zasadzie zrzucenia odpowiedzialności na samorządy bez przekazania odpowiednich narzędzi do działania – mówi Kochan w rozmowie z Portalem Komunalnym.

Najważniejsza jest energia

Kochan jako przykład podaje kwestie odpadów. – Rząd pozwala, by odpady „przyjeżdżały” do Polski, nie wprowadzając odpowiednich przepisów chroniących naszą ziemię – opowiada przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej. – Gdy powstają nielegalne składowiska, odpowiedzialność kierowana jest do samorządów „bo to przecież wasz teren, więc sobie radźcie”. Bogate gminy jakoś sobie jeszcze z tego rodzaju problemami często jakoś radzą, choć przepisy Polskiego Ładu w tym nie pomagają. Co jednak mają zrobić mniejsze ośrodki? Pogodzić się z sytuacją narażenia na utratę zdrowie i życia mieszkańców? Rząd nie daje możliwości usuwania tych odpadów, a obarcza odpowiedzialnością władze lokalne.

Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Senacie X kadencji również o najważniejsze wyzwanie dla ochrony środowiska. – Moim zdaniem to kwestia energii, zarówno w aspekcie jej ceny jak i pochodzenia. Za kwestie priorytetową trzeba uznać ślad węglowy. Ludzie coraz bardziej sobie zdają sprawę, że energia z węgla jest niebezpieczna dla środowiska i niebywale droga. Gaz też stanowi surowiec kopalny – sytuacja geopolityczna nie pozwala go używać jako dobrej alternatywy – analizuje Kochan.

Wiatraki i fotowoltaika

I zaraz dodaje. – Dlatego należy iść w kierunku energii odnawialnej. Zahamowanie rozwoju energii wiatrowej i wszystkie perturbacje z tym związane to zdecydowanie negatywne działania rządu. Uważamy, że 500 metrów do najbliższego wiatraka zdecydowanie wystarczy (obecnie jest 700 przyp. red.). Energia wiatrowa to przecież tanie, ekologiczne źródło energii. Duże możliwości sprawia również fotowoltaika, lecz tutaj zmieniono korzystne warunki wpływające na rozwój tego sektora – mówi Magdalena Kochan.

#wybieramsrodowisko

Rozmowa z wiceprzewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu w Senacie X kadencji Magdaleną Kochan z Koalicji Obywatelskiej

Więcej w materiale filmowym 

 


#wybieramsrodowisko – bądź na bieżąco!

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” i portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi rozpoczęła projekt #wybieramśrodowisko.

W ramach tego projektu, przez najbliższe tygodnie, będziemy prezentowali zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Zapraszamy do zapoznawania się z kolejnymi naszymi wideo publikacjami.

Więcej o projekcie #wybieramsrodowisko:


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Leonzawodowiec

Komentarz #251564 dodany 2023-09-08 07:55:27

Widze , ze ta Pani z PO bardzo mija sie z prawda bo to za czasów PO-KO i za ich przyzwoleniem Polska stala sie śmietnikiem NIEMIEC i reszty Europy !!!


Tymonek Pokemonek

Komentarz #252706 dodany 2023-10-11 08:25:31

Dlaczego wiceprzewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu jest NAUCZYCIELKA I MUZYCZKA, KTÓREJ PIERWSZĄ PARTIĄ BYŁA POLSKA ZJEDNOCZONA PARTIA ROBOTNICZA PZPR?!?!?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024