Oferta studiów podyplomowych jest skierowana do osób planujących podjąć lub kontynuować zatrudnienie na stanowisku związanym z koordynacją lokalnej polityki rowerowej, jak również dla osób planujących podjąć zatrudnienie w firmach zajmujących się opracowywaniem dokumentów strategicznych z zakresu polityki rowerowej.
Program studiów
– Cieszę się, że taki kierunek powstał, bo to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, a więc pewnego rodzaju innowacja i ciekawy obszar, który pewnością będzie się rozwijał. W miastach, zwłaszcza tych większych, zdecydowanie potrzebujemy ludzi mających wiedzę, w jaki sposób rozwijać infrastrukturę rowerową – podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Pierwsze w Polsce dwusemestralne studia obejmują wykłady, konwersatoria, zajęcia praktyczne i zajęcia terenowe prowadzone przez pracowników Uczelni oraz praktyków z zakresu planowania przestrzennego, studiów miejskich, prawa i inżynierii ruchu. Program studiów powstał w ścisłej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a Miastem Rybnik. Rekrutacja na studia już się rozpoczęła, a zaplanowane w ramach programu zajęcia będą odbywać się zarówno w Toruniu, jak i w Rybniku (w budynkach Kampusu).
– To studia dwusemestralne, przeznaczone nie tylko dla osób, które na co dzień już zajmują się ruchem rowerowym, albo planują pracę zawodową w tym obszarze, ale dla wszystkich absolwentów studiów wyższych, zainteresowanych zdobywaniem tego typu wiedzy. Rekrutacja jest już otwarta pierwsze zgłoszenia napływają, a zajęcia planujemy uruchomić od semestru letniego rozpoczynającego się na przełomie lutego i marca – mówi dr Michał Kwiatkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika (kierownik studiów podyplomowych).
Wspólne badania nad i ruchem rowerowym
Celem porozumienia zawartego między miastem a toruńską uczelnią jest realizacja wspólnych działań badawczych, dydaktycznych, organizacyjnych i popularyzatorskich, związanych z infrastrukturą rowerową i ruchem rowerowym w mieście. Zaplanowano prowadzenie wspólnych badań ruchu rowerowego, analizy potrzeb mieszkańców związanych z korzystaniem z roweru i oceny postrzegania infrastruktury rowerowej.
Badania w tym zakresie są prowadzone w Katedrze Studiów Miejskich i Zrównoważonego Rozwoju w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Porozumienie zakłada również wspólne inicjatywy edukacyjne i promocyjne związane z jazdą na rowerze. Podpisane porozumienie stanowi kontynuację rozpoczętej w 2021 roku współpracy między Miastem a toruńską uczelnią, której efektami są wyniki badań opublikowane w krajowych i międzynarodowych czasopismach naukowych.
– Ta wymiana doświadczeń jest bardzo cenna. Tym bardziej, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika jest jednym z liderów uczelni naukowych badawczych w kraju. Ma duże doświadczenie w zakresie budowania dokumentów strategicznych różnych miast w zakresie zrównoważonej mobilności – zaznacza Łukasz Karbowiński, dyrektor Rybnickich Służb Komunalnych i Oficer Rowerowy Miasta Rybnika.
Komentarze (0)