Wielu zaangażowanych i wrażliwych na piękno miejskiej zieleni ludzi poszukuje sposobów na pozytywną koegzystencję obszarów zieleni z czworonogami i ich potrzebami. Sposobem na to może być np. tworzenie wybiegów dla psów.

Wybieg dla psów z infrastrukturą powstał właśnie na terenach należących do Spółki Projekt Kępno (woj. wielkopolskie). Oficjalnego otwarcia wybiegu dokonano 10 czerwca br. W okolicznościowym spotkaniu uczestniczył m.in. Burmistrz Kępna Piotr Psikus i Karolina Pilarczyk-Dworaczyńska, Prezes Spółki Projekt Kępno. To pierwszy wybieg dla psów w Gminie Kępno. Obiekt wyposażono w 10 przeszkód dla czworonogów, a także w liczne elementy małej architektury, takie jak: ławki, kosze na śmieci i na psie odpady oraz parking dla psów wraz z miskami do picia. Zgodnie z założeniami realizatorów przedsięwzięcia, z urządzeń można korzystać zarówno dla potrzeb szkoleniowych jak i dla zabawy. Celem działania jest też jak najlepsze wykorzystanie potencjału otwartej, zielonej przestrzeni znajdującej się w centrum Kępna.

Skonsultowane z behawiorystą

Wybieg dla psów służyć ma wszystkim czworonogom, a zwłaszcza tym, które należą do mieszkańców pobliskiego w bloku i tym, które wcześniej nie miały dostępu do tego rodzaju miejsc. Właściciele psów mogą go też wykorzystywać na działania wchodzące w zakres socjalizacji swoich pupili i ich tresury. Natomiast parametry toru przeszkód przy wybiegu pozwalają na realizację wielu wyzwań sprawnościowych i spożytkowanie nadmiaru energii przez każdego psiaka. Twórcy projektu zadbali m.in. o odpowiedni dobór i rozstaw urządzeń, w tym drążków do przeskoków z regulacją wysokości, pochylni. Nie zapomniano też psiej toalecie, której konstrukcję konsultowano z behawiorystą i zoopsychologiem Leszkiem Koisem z Namysłowa.
Pierwszym profesjonalnym testem wybiegu i składających się nań urządzeń, był natomiast pokaz tresury psów, który poprowadził Łukasz Kwiatek, przedstawiciel firmy szkolącej psy. Dodajmy, że wybieg jest w pełni monitorowany.

Czytaj więcej

Skomentuj