1 / 5

Pierwszy w Polsce otwarty basen z wodami siarczkowymi powstanie w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie). Będzie kosztował prawie 5 mln zł, a kolejne 10 mln pochłonie poprowadzenie rurociągu z gorącymi wodami leczniczymi z odwiertu w pobliskich Cudzynowicach.

Otwarty basen mineralny, w którym będzie można zażywać kąpieli leczniczych i relaksacyjnych na otwartym powietrzu przez cały rok, zostanie wybudowany obok krytej pływalni Wodny Raj w Kazimierzy Wielkiej, w miejscu, w którym obecnie znajdują się kolektory z wymiennikami ciepła. Rozpoczęły się prace nad dokumentacją projektową obiektu. Koszt tego zadania wynosi 180 tys. zł, a wykonawcą jest pracownia architektoniczna z Poznania. Projektanci przedstawić mają dwie wizualizacje basenu, który ma zostać wybudowany po południowej stronie obecnej pływalni. Następnie w internetowym głosowaniu o koncepcjach wypowiedzą się mieszkańcy.

– Jest basen mineralny w Solcu-Zdroju, ale to nie taki sam basen. Taka sama jest woda, właściwości tej wody są takie same, ale nasz basen będzie jedynym w Polsce otwartym, całorocznym. Najbliższe są na Słowacji, bądź na Węgrzech – powiedział wicestarosta kazimierski Michał Bucki.

W nowym obiekcie, obok gorących basenów, znajdzie się również strefa relaksu, grota solna, grota jodowa oraz łącznik między obiektami. Zgodnie z założeniami, gorące wody siarczkowe mają być dostarczane do basenu rurociągiem z Cudzynowic. To około 3,5 kilometra w linii prostej. Po przepompowaniu do Kazimierzy, woda będą mieć temperaturę około 28 stopni Celsjusza.

Do 31 lipca ma zostać opracowany finalny projekt budowy niecki basenu. We wrześniu kazimierskie starostwo powiatowe, które prowadzi tę inwestycję, zamierza ogłosić przetarg na jej wykonanie. Koszty budowy na ponad 4,8 mln zł. Ok. 3,5 mln zł dofinansowania obiecała Unia Europejska, wkład własny wniosą też władze powiatu i gminy. Budowa rurociągu z gorącymi wodami z Cudzynowic ma kosztować około 10 mln zł, z czego 8 mln to unijna dotacja. Trzeci etap tego projektu to budowa kotłowni geotermalnej. Zakończenie inwestycji planuje się na 2020 r.

Czytaj więcej

Skomentuj