1 / 3

Innowacyjny ogród o powierzchni prawie 1500 metrów otwarto na terenie parku nad Stawem Młyńskim w Gdańsku – Oliwie. To atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Idea parku została zaczerpnięta z hortiterapii, czyli terapii ogrodniczej, która zakłada wykorzystanie ogrodnictwa do stymulacji sensorycznej wszystkich pięciu zmysłów: dotyku, wzroku, węchu, słuchu i smaku.

Angażowanie różnych zmysłów pozwala na łączenie sygnałów docierających do mózgu, co sprzyja szybszemu przyswajaniu informacji i poprawia sprawność. Dlatego w ogrodzie rabaty obsadzono pachnącymi ziołami i krzewami, których kolory zmieniają się w różnych porach roku. Wrażeń zmysłowych dostarczają też alejki o zróżnicowanych nawierzchniach.

– Planując ogród z elementami sensorycznymi, postawiliśmy na rodzime, wieloroczne gatunki, które stanowią harmonijne uzupełnienie istniejącej na już na działce zieleni – mówi Ewa Zienkiewicz, architekt krajobrazu odpowiedzialna za założenie projektowe.

– Posadziliśmy tu m.in. bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, różnorodne rośliny kwitnące, zioła, takie jak lawenda, oregano, melisa, rumianek, kocimiętka, szałwia, jeżówka – dodaje Zienkiewicz.

Prywatne pieniądze dla publicznej rekreacji

Budowę ogrodu sfinansowała w całości firma Doraco. Otwarcie miejsca wiązało się również z 90. rocznicą włączenia Oliwy do Gdańska.

– Oliwa to dzielnica, w której mamy swoją siedzibę, i z którą jesteśmy silnie związani, dlatego lokalizacja przedsięwzięcia wydała się nam oczywista – mówi Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

W dniu otwarcia, na mocy porozumienia,  opiekę nad ogrodem przejął Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który współpracował z Doraco w projektowaniu i realizacji inwestycji.

– Cieszy nas fakt, że prywatne przedsiębiorstwa coraz częściej angażują się w działania na rzecz przestrzeni wspólnej, służące społeczności lokalnej – mówi Michał Szymański z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dla małych i dużych

W dniu otwarcia dzieci mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji. Nie zabrakło zabaw ogromnymi bańkami mydlanymi, zagadek sensorycznych, czy poczęstunku lodami z ciekłego azotu.

– To nie pierwszy przypadek, kiedy prywatny przedsiębiorca dzieli się swoimi pieniędzmi ze społecznością lokalną. Dziękujemy za ten dar dla mieszkańców Oliwy – podkreślał w niedzielne popołudnie podczas uroczystości otwarcia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Mamy nadzieję, że ogród z elementami sensorycznymi stanie się przestrzenią, w której gdańszczanie chętnie będą spędzać czas. To idealne miejsce do wsparcia terapii, ale również do wypoczynku od codziennego zgiełku – mówiła Angelika Cieślowska, zachęcając do jak najczęstszego korzystania z ogrodu.

Źródło: www.polnocna.tv

Czytaj więcej

Skomentuj