Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Pierwszy w Trójmieście ogród sensoryczny już otwarty!

Pierwszy w Trójmieście ogród sensoryczny już otwarty!
Dominika Nochowicz
13.07.2017, o godz. 8:11
czas czytania: około 2 minut
0

Innowacyjny ogród o powierzchni prawie 1500 metrów otwarto na terenie parku nad Stawem Młyńskim w Gdańsku – Oliwie. To atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Idea parku została zaczerpnięta z hortiterapii, czyli terapii ogrodniczej, która zakłada wykorzystanie ogrodnictwa do stymulacji sensorycznej wszystkich pięciu zmysłów: dotyku, wzroku, węchu, słuchu i smaku.

Angażowanie różnych zmysłów pozwala na łączenie sygnałów docierających do mózgu, co sprzyja szybszemu przyswajaniu informacji i poprawia sprawność. Dlatego w ogrodzie rabaty obsadzono pachnącymi ziołami i krzewami, których kolory zmieniają się w różnych porach roku. Wrażeń zmysłowych dostarczają też alejki o zróżnicowanych nawierzchniach.

– Planując ogród z elementami sensorycznymi, postawiliśmy na rodzime, wieloroczne gatunki, które stanowią harmonijne uzupełnienie istniejącej na już na działce zieleni – mówi Ewa Zienkiewicz, architekt krajobrazu odpowiedzialna za założenie projektowe.

– Posadziliśmy tu m.in. bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, różnorodne rośliny kwitnące, zioła, takie jak lawenda, oregano, melisa, rumianek, kocimiętka, szałwia, jeżówka – dodaje Zienkiewicz.

Prywatne pieniądze dla publicznej rekreacji

Budowę ogrodu sfinansowała w całości firma Doraco. Otwarcie miejsca wiązało się również z 90. rocznicą włączenia Oliwy do Gdańska.

– Oliwa to dzielnica, w której mamy swoją siedzibę, i z którą jesteśmy silnie związani, dlatego lokalizacja przedsięwzięcia wydała się nam oczywista – mówi Andżelika Cieślowska, prezes zarządu Korporacji Budowlanej Doraco.

W dniu otwarcia, na mocy porozumienia,  opiekę nad ogrodem przejął Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, który współpracował z Doraco w projektowaniu i realizacji inwestycji.

– Cieszy nas fakt, że prywatne przedsiębiorstwa coraz częściej angażują się w działania na rzecz przestrzeni wspólnej, służące społeczności lokalnej – mówi Michał Szymański z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Dla małych i dużych

W dniu otwarcia dzieci mogły skorzystać ze specjalnie przygotowanych atrakcji. Nie zabrakło zabaw ogromnymi bańkami mydlanymi, zagadek sensorycznych, czy poczęstunku lodami z ciekłego azotu.

– To nie pierwszy przypadek, kiedy prywatny przedsiębiorca dzieli się swoimi pieniędzmi ze społecznością lokalną. Dziękujemy za ten dar dla mieszkańców Oliwy – podkreślał w niedzielne popołudnie podczas uroczystości otwarcia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

– Mamy nadzieję, że ogród z elementami sensorycznymi stanie się przestrzenią, w której gdańszczanie chętnie będą spędzać czas. To idealne miejsce do wsparcia terapii, ale również do wypoczynku od codziennego zgiełku – mówiła Angelika Cieślowska, zachęcając do jak najczęstszego korzystania z ogrodu.

Źródło: www.polnocna.tv

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024