“Świadczenie z FGŚP pokryje ok. 65 proc. zobowiązań spółki w stosunku do pracowników z tytułu wypłaty świadczeń wynikających z rozwiązania umowy w ramach zwolnień grupowych. W ramach wniosku o wypłatę świadczeń z FGŚP spółka uwzględnia także roszczenia pracownicze z tytułu niewypłaconych ekwiwalentów za urlop wypoczynkowy w kwocie maks. 25 mln zł” – podano w raporcie.
Zmniejszenie zatrudnienia
Jak podała spółka, zarząd zamierza wystąpić do rady nadzorczej o zaopiniowanie przedmiotowego wniosku oraz do Zarządcy Masy Sanacyjnej o złożenie wniosku w imieniu spółki.
Dodano, że w ramach optymalizacji zatrudnienia zatrudnienie w spółce uległo zmniejszeniu łącznie o 3 tys. 759 pracowników.
Kłopoty giganta
Według Urzędu Transportu Kolejowego udział PKP Cargo w kolejowym rynku według masy przewiezionych towarów spadł w okresie styczeń – sierpień br. do 27,54 proc. z 31,56 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej.
PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Grupa PKP Cargo oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. Największym pojedynczym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, która ma 33,01 proc. akcji.
W skład Grupy Kapitałowej PKP Cargo w restrukturyzacji wchodzą PKP Cargo w restrukturyzacji jako podmiot dominujący oraz 20 spółek zależnych. Ponadto Grupa ma udziały w 2 podmiotach stowarzyszonych oraz udziały w 1 wspólnym przedsięwzięciu.
25 lipca br. sąd rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo, w którym postanowił otworzyć postępowanie sanacyjne dłużnika – PKP Cargo. Dzień wcześniej zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, obejmujących do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych.
Komentarze (0)