1 / 3

Skwer Świętopełka przy ulicy Szerokiej w Gdańsku przechodzi kolejny etap rewitalizacji. Tym razem założona zostanie trawa w rolkach i system automatycznego nawadniania, wybudowany zostanie pobudzający kreatywność dzieci plac zabaw i wykonane zostaną nasadzenia roślin cebulowych.

W grudniu ubiegłego roku zakończył się pierwszy etap remontu skweru w kwartale ulic Szeroka – Grobla II – Świętojańska – Szklary w Gdańsku. Teraz rozpoczął się kolejny etap inwestycji.

– Prace mają uczynić skwer miejscem jeszcze bardziej przyjaznym, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Nadchodzące zmiany to rezultat współpracy pomiędzy mieszkańcami, radnymi miejskimi i dzielnicowymi oraz stowarzyszeniem Inicjatywa Miasto i Fundacja Gdańska, które przeprowadziły proces konsultacji społecznych na temat zagospodarowania skweru Świętopełka, a obecnie koordynują prace – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

– Przyjazne przestrzenie publiczne w mieście to jeden z naszych celów i cieszę się, że już teraz skwer przy Szerokiej jest takim miejscem, ważnym dla okolicznych mieszkańców i turystów.

W ramach prac na skwerze nastąpi renowacja trawników z darni oraz założenie instalacji systemu automatycznego nawadniania. Nasadzone zostaną rośliny cebulowe – tulipany, krokusy i ozdobny czosnek, by na wiosnę skwer prezentował się kolorowo. Tę część inwestycji realizować będzie Gdański Zakład Dróg i Zieleni.

– Trawnik założony na skwerze będzie typowym trawnikiem rekreacyjnym. Dzięki instalacji nawodnienia, będzie łatwy w utrzymaniu i bardziej odporny na zniszczenia. Mieszkańcy będą mogli spokojnie przyjść tutaj na piknik z kocami i leżakami. Będzie to pierwszy tego typu trawnik w Śródmieściu – mówi Michał Szymański, zastępca dyrektora GZDZ.

Na Skwerze pojawi się również plac zabaw przygotowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Głównym założeniem jest harmonijne wkomponowanie go w teren parku i jednocześnie zapewnienie dzieciom w różnym wieku możliwie szerokiej gamy aktywności i kreatywności zabaw.

Stąd pomysł na stworzenie unikatowych, niestandardowych urządzeń wpasowanych w zieloną przestrzeń. Największym z nich będzie wielofunkcyjna platforma z pochylniami ustawionymi pod różnym kątem, po których można będzie się wspinać, wchodzić, przebiegać lub zjeżdżać w dół, a także przechodzić wydrążonym wewnątrz tunelem. Wśród innych atrakcji będzie zestaw dziewięciu wysokich tyczek, między którymi dzieci będą mogły przeskakiwać na zamocowanych na nich schodkach, duża trampolina i huśtawka.

– Powstanie placu zabaw było jednym z głównych postulatów zgłaszanych podczas konsultacji dotyczących przekształceń parku – mówi Mateusz Sylwestrzak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto. – Wiosną tego roku odbyło się spotkanie z mieszkańcami Śródmieścia, zarówno rodzicami jak i dziećmi, dotyczące koncepcji placu i urządzeń zabawowych. Propozycja została entuzjastycznie przyjęta, mieszkańcy wnieśli drobne uwagi, dzięki którym finalny projekt bardziej odpowiada im potrzebom.

Większość elementów placu wykonana będzie z drewna wybarwionego w kolorze stojących w parku ławek, tak by naturalnie harmonizowały z otoczeniem. Przestrzeń placu nie będzie wygrodzona, aby płynnie łączyć się z terenem zieleńca – jedynie od stron północnej i wschodniej otoczy go niski żywopłot. Całość zostanie uzupełniona elementami małej architektury – ławami i siedziskami.

Łączny koszt prowadzonych prac to około 110 tys. zł. W projekt zaangażowani są Fundacja Gdańska, Saur Neptun Gdańsk, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, Menadżer Śródmieścia, Międzynarodowe Targi Gdańskie, Sita Północ S.A oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Czytaj więcej

Skomentuj