1 / 5

Z inicjatywy mieszkańców Zarząd Zieleni m.st. Warszawy stworzył plac zabaw w zielonej okolicy Placu Trzech Krzyży. Nowy teren rekreacji jest otoczony drzewami – znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie parku im. Marszałka E. Rydza-Śmigłego. Przestrzeń do zabawy przeznaczona dla młodszych i starszych dzieci zajmuje powierzchnię ok. 400 metrów kwadratowych.

Na terenie placu zabaw rosły już cztery ozdobne jabłonie, które zostały zaadoptowane do projektu zazielenienia tego miejsca. Teraz w cieniu pięknie owocujących drzew będzie można usiąść na ławkach warszawskich. W centrum placu zabaw dosadzono klon polny, który za kilka lat zapewni w upalne dni komfort bawiącym się dzieciom. Nowe posadzone rośliny to obficie kwitnące i pachnące krzewy liściaste (58 szt.) oraz byliny (32 szt.):
tawuła nippońska, tawuła Douglasa, tawuła gęstokwiatowa, lilak Meyera ‘Palibin’, szałwia, śmiałek darniowy, rudbekia, krwawnik pospolity.
Krzewy zostały posadzone w rzędach przy ogrodzeniu oraz razem z bylinami w formie skupin w pobliżu drzew. Skupiny krzewów i bylin są barierą ochronną dla drzew. Całości zagospodarowania zieleni dopełnia 30 m.kw. nowego trawnika.

Mała architektura

Nowy plac zabaw posiada ekologiczną nawierzchnię piaskową. Wszystkie zabawki są wykonane z drewna, które komponuje się z zielonym otoczeniem parku.
Plac został zaprojektowany tak, by zagwarantować duży komfort użytkowania go. Wszystkie elementy przestrzeni rekreacyjnej są połączone kładką kompozytową umożliwiającą wygodne chodzenie, jazdę rowerkiem czy wózkiem i wygodny dostęp do pięciu nowych ławek. W ten sposób plac zabaw jest dostępny dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Miejscami do siedzenia znajdującymi się w strefie zabaw są bale robiniowe. Latem najbardziej nasłonecznione miejsce zabaw będzie osłaniane żaglem ochronnym. Na terenie placu zamontowano też kosz na śmieci.

Realizacja z budżetu obywatelskiego

Stworzenie placu zabaw w Śródmieściu to realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy projekt nr 908 z Budżetu Obywatelskiego pn. „Plac zabaw w zielonej okolicy placu Trzech Krzyży”, na który zagłosowało 856 mieszkańców.

Czytaj więcej

Skomentuj