Potrzeba remontu obiektów należących do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Pleszewie widoczna była od dawna. Jest tak m.in. dlatego, że wybudowany ponad 40 lat temu budynek warsztatowo-magazynowy ZWiK nie spełnia już wymogów technicznych, a sama stacja wodociągowa jest przestarzała technologicznie. W związku z tym, władze samorządowe Miasta i Gminy Pleszew podjęły decyzję o remoncie zakładu.
– Budynek nie przechodzi już odbiorów technicznych, a sama stacja wodociągowa jest już trochę archaiczna pod względem technologicznym – wyjaśnia prezes ZWiK Grzegorz Knappe.
– Budynek nie przechodzi już odbiorów technicznych, a sama stacja wodociągowa jest już trochę archaiczna pod względem technologicznym – wyjaśnia prezes ZWiK Grzegorz Knappe. – W ubiegłych latach przeszkodą w realizacji założeń remontowych był brak funduszy. Jednak w ostatnich miesiącach bieżącego roku pojawiły się środki zewnętrzne z rządowego Programu Polski Ład, które sprawią, że pleszewskie wodociągi staną się nowoczesną jednostką na miarę XXI wieku.
W czerwcu br. samorząd Miasta i Gminy Pleszew ogłosił dwa przetargi. Pierwszy na budowę budynku warsztatowo-magazynowego z częścią administracyjną, drugi na budowę Centralnej Stacji Wodociągowej (CSW), z najnowszym sprzętem i technologiami.
We wtorek, 3 września br., w pleszewskim ratuszu podpisano umowę z jednym z wykonawców. Umowa dotyczyła realizacji II etapu projektu, czyli budowy obiektu warsztatowo – magazynowego w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Poprawa systemu zaopatrzenia w wodę w gminie Pleszew”.
Wykonawcą tego zadania będzie Zakład Usług Budowlano – Remontowych „REMBUD” z Tuliszkowa.
ZWiK w Pleszewie z nową CSW
Kolejny etap realizacji inwestycji dotyczyć będzie budowy nowej Centralnej Stacji Wodociągowej (CSW), w Pleszewie i kosztować będzie blisko 10 milionów złotych. Natomiast cała inwestycja pochłonie ok. 21 mln zł. Jednakże większość środków, bo aż 20 mln zł pozyskano z rządowego Programu Polski Ład. Dodajmy, że nowe obiekty ZWiK w Pleszewie mają być gotowe za około półtora roku.
Jak zapewnia kierownictwo ZWiK w Pleszewie, modernizacja zakładu jest niezbędna po to, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w wodę. Zanim jednak dotychczasowy obiekt zostanie zlikwidowany, powstanie nowy.
– Przyjdzie taki moment, w którym stara stacja będzie funkcjonowała równolegle z nową – wyjaśnia prezes Grzegorz Knappe. – Całość realizacji procesu inwestycyjnego będzie musiała odbywać się etapami, a to dlatego że przez Centralną Stację Wodociągową przepływa 70% wody dla całej gminy i musi ona być cały czas mieszkańcom dostarczana – zaznacza prezes ZWiK w Pleszewie.
Remont “wodociągów” składową modernizacji PK
Dodajmy też, że nowe, pleszewskie „wodociągi” mają być dopełnieniem kompleksowej zmiany jakości funkcjonowania pleszewskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
– Chcemy, aby ten nowy budynek “wodociągów”, wraz ze stacją pozwolił zaoszczędzić bardzo duże ilości energii – mówi prezes pleszewskiego ZWiK. – Dobrym dla nas przykładem tego rodzaju racjonalnej efektywności jest siedziba naszego Przedsiębiorstwa Komunalne, które ponad trzy lata temu przeniosło się z ulicy Fabrycznej na Polną. W nowej siedzibie “komunalki” zużywamy o połowę mniej gazu i prądu, niż to miało miejsce w dawnej lokalizacji ulicy Fabrycznej, a przecież wykonujemy tam znacznie więcej działań – tłumaczy prezes.
Przeciwdziałanie problemom z wodą
Ważnym tłem wyżej opisywanych zmian są, od dwóch lat powracające latem, problemy z dostarczaniem wody do pleszewskich gospodarstw domowych. Dzieje się tak ponieważ notowany w okresach letnich rozbiór wody jest największy.
Według danych z 2022 roku, rozbiór wody z Centralnej Stacji Wodociągowej w Pleszewie (są to dwa ujęcia: Lenartowice + Tursko B), w całym 2022 roku wyniósł 1.162.420 m³.
Warto też wspomnieć, że w ostatnich latach inwestycje w sieć wodociągową kosztowały Miasto i Gminę Pleszew oraz Przedsiębiorstwo Komunalne, ponad 100 mln złotych, a w planach są już kolejne.
Poza dużą inwestycją w budowę nowej CSW, w planie jest także znalezienie nowego ujęcia wody w Lenartowicach i modernizacja starego ujęcia w Grodzisku oraz w Tursku.
Komentarze (0)