Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie o nowej Dyrektywie ściekowej

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie o nowej Dyrektywie ściekowej
R.G.
12.11.2024, o godz. 12:02
czas czytania: około 3 minut
0

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wyraziła swoje stanowisko w sprawie nowej unijnej Dyrektywy ściekowej. Stało się tak dlatego, że 5 listopada br. zakończył się proces przyjmowania tego dokumentu, a po oficjalnym jego opublikowaniu rozpocznie się okres transpozycji dyrektywy do lokalnego prawa państw członkowskich UE oraz implementacji dyrektywy w całej wspólnocie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W związku z wdrażaniem nowej Dyrektywy ściekowej, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie deklaruje gotowość współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami na szczeblu krajowym i Unii Europejskiej na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców i środowiska, rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym i wzmacniania konkurencyjności gospodarki.

Ochrona zdrowia i życia ludzkiego

W oficjalnym stanowisku IG WP czytamy, że: „W ten sposób zakończyliśmy trwającą kilkanaście lat debatę i przechodzimy do fazy realizacji ambitnych celów. Dyrektywa w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych, wprowadzona po raz pierwszy w 1991 r., odegrała kluczową rolę w zapewnieniu odprowadzania i oczyszczania ścieków, poprawiając jakość wód w UE. Nowa dyrektywa obejmuje natomiast kwestię gospodarki ściekowej w sposób bardziej holistyczny, rezygnując z podejścia liniowego (zbierz-oczyść-odprowadź) w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, neutralności klimatycznej i środowiskowej. Nadrzędnym celem dyrektywy jest bowiem ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze ścieków komunalnych, czyli gospodarstw domowych, szpitali, urzędów itd., ale także z wód opadowych i działalności gospodarczej.”

Usprawnianie oczyszczania i rygorystyczne normy

Jak zauważa IG WP, nowa Dyrektywa ściekowa wprowadza kilka kluczowych przepisów mających na celu usprawnienie oczyszczania ścieków i zmniejszenie zanieczyszczenia zasobów wodnych. Obejmują one bardziej rygorystyczne normy dotyczące usuwania biogenów i nowych zanieczyszczeń, monitorowanie parametrów zdrowotnych i mających związek ze zmianami klimatu. Dyrektywa wprowadza także zintegrowane plany gospodarowania ściekami komunalnymi. Kładzie też silny nacisk na promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym i ocenę ryzyka.

Poważne wyzwanie dla wszystkich stron

IG WP podkreśla również, że nowa Dyrektywa ściekowa to kompromis wypracowany przez wiele stron. Dokument ten wspiera zarówno interesy konsumentów, jak i cele środowiskowe poprzez uchwalenie kluczowych przepisów mających na celu ochronę jakości wody w całej Europie. Odzwierciedla także zbiorowe zaangażowanie instytucji UE, operatorów systemów wodociągowo-kanalizacyjnych, organizacji ekologicznych i innych podmiotów, w stawienie czoła zmieniającym się wyzwaniom środowiskowym w ciągu ostatnich trzech dekad.

Dlatego, jak czytamy w stanowisku IG WP: „Jeżeli ma zostać pomyślnie wdrożona, konieczne będzie sprostanie poważnym wyzwaniom nie tylko przez operatorów oczyszczalni ścieków, ale także przez wszystkie zaangażowane i zainteresowane strony, w tym administrację publiczną, przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny, dostawców technologii, naukowców, mieszkańców, samorządy, przyrodników, instytucje finansowe itd.”

IG WP popiera ROP

Ponadto, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie pozytywnie przyjmuje wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), w celu pokrycia kosztów usuwania mikrozanieczyszczeń, co stanowi ważny precedens dla wdrożenia zasady “zanieczyszczający płaci” w sektorze wodnym. W opinii izby, krok ten pomoże zapewnić przystępność cenową podstawowych usług, takich jak usługi wodne, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów środowiskowych. Przy czym, ROP ma nie tylko znaczenie finansowe i etyczne, ale może stanowić siłę napędową innowacji i zrównoważonej produkcji farmaceutyków i kosmetyków.

Neutralność OŚ i kanalizowanie małych aglomeracji

Jak zauważają przedstawiciele izby, nowych wyzwań jest wiele, a zalicza się do nich osiągnięcie neutralności energetycznej oczyszczalni ścieków  do 2045 r., czy też rozwój systemów kanalizacyjnych w małych aglomeracjach.

„Należy jednak podkreślić, że we wdrażanie dyrektywy muszą zaangażować się wszyscy interesariusze. Niedopuszczalne jest pozostawienie wszystkich wyzwań sektorowi wodociągów i kanalizacji, gdyż jest on jedynie jednym z ogniw sukcesu. Ma ambicje i kompetencje, ale potrzebuje wsparcia administracyjnego, prawnego i finansowego.” – podsumowuje temat IG WP.

Więcej o założeniach nowej Dyrektywy ściekowej w artykule: 

Nowa dyrektywa ściekowa przyjęta przez ministrów państw UE

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024