Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Płock. Orlen otworzył szóstą w swej sieci w Polsce ogólnodostępną stację wodorową

Płock. Orlen otworzył szóstą w swej sieci w Polsce ogólnodostępną stację wodorową KM Płock
KP/PAP
20.04.2026, o godz. 13:35
czas czytania: około 3 minut
0

W Płocku, gdzie znajduje się siedziba i główny zakład Orlenu, koncern uruchomił szóstą w swej sieci w Polsce stację tankowania wodoru. Będą z niej korzystać autobusy miejskie i kierowcy indywidualni. Kolejne takie obiekty mają powstać m.in. w Gdyni, Bielsku-Białej i Gorzowie Wielkopolskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Informując w poniedziałek o uruchomieniu swojej szóstej ogólnodostępnej stacji wodorowej w Polsce, Orlen przypomniał jednocześnie, że podpisał umowę z Komunikacją Miejską Płock, która obejmuje dostawy tego paliwa przez pięć lat o wolumenie pozwalającym na tankowanie do 18 autobusów na dobę.

Wodór przy Łukasiewicza

Otwarta w Płocku stacja wodorowa koncernu znajduje się przy ul. Łukasiewicza, gdzie funkcjonuje także stacja do tankowania benzyny i oleju napędowego. Obecnie do dyspozycji kierowców są tam także dystrybutory wodoru 350 bar dla pojazdów ciężkich i autobusów oraz 700 bar dla samochodów osobowych. Obiekt działa całodobowo. Położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch uczelni wyższych – Akademii Mazowieckiej i filii Politechniki warszawskiej, a także centrum handlowego, hali sportowej Orlen Arena i Orlen Stadionu im. Kazimierza Górskiego.

„Uruchomienie stacji w Płocku to kolejny etap rozbudowy ogólnodostępnej infrastruktury wodorowej Orlen” – czytamy w komunikacie koncernu. Jak przypomniał, wcześniej należącego do jego sieci stacje wodorowe otwarto w Poznaniu, Katowicach, Wałbrzychu, Włocławku i w Pile, przy czym w kolejnych miesiącach obiekty tego typu mają rozpocząć działalność m.in. w Gdyni, Bielsku-Białej i Gorzowie Wielkopolskim.

Koncern zwrócił uwagę, że zasilanie nowych punktów jego sieci stacji tankowania wodoru dla transportu publicznego i indywidualnego zapewnią m.in. powstające huby wodorowe, wykorzystujące odnawialne źródła energii, oraz innowacyjne instalacje przetwarzające odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór.

Do 2035 r., jak podał Orlen, łączna zakładana moc elektrolizerów koncernu wyniesie około 0,9 GW. W połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi to produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie do 2035 r.


BGK: ponad 2,1 mld zł z KPO na instalacje do produkcji zielonego wodoru


Matecznik Orlenu

W Płocku, gdzie rozpoczęła właśnie działalność stacja wodorowa Orlenu, znajduje się siedziba i główny zakład produkcyjny koncernu.

W grudniu 2025 r. Komunikacja Miejska Płock ogłosiła, że podpisała z Orlenem umowę na 5-letnie dostawy wodoru na potrzeby przyszłej floty autobusów o tym napędzie. Zgodnie z umową, koncern dostarczać ma w tym czasie 360 kg wodoru dziennie, co wystarczy w pełni do obsługi 18 autobusów, z możliwością rozszerzenia wolumenu w ramach kontraktu do 27 pojazdów. Wartość zawartej wtedy podstawowej umowy wyniosła 24,1 mln zł.

Wcześniej, w czerwcu 2025 r. Urząd Miasta Płocka oznajmił, że w 2026 r. tabor miejskich autobusów powiększy się o 18 pojazdów niskopodłogowych o długości 12,5 metrów o napędzie elektrycznym, zasilanych wodorem, które na podstawie podpisanej umowy dostarczy Solaris BUS & Coach. Na zakup wodorowych autobusów samorząd uzyskał dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, które stanowi 100 proc. kwoty netto umowy, czyli ponad 57 mln zł, natomiast kwota podatku VAT w wysokości ponad 13 mln zł to wkład własny.

Następnie, w sierpniu 2025 r. płocki Urząd Miasta ogłosił, że otrzymał 30 mln zł unijnego wsparcia na zakup 9 kolejnych autobusów wodorowych, przy czym całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 43,4 mln zł. W tym przypadku pojazdy mają pojawić się na płockich ulicach do końca 2027 r. Będą to cztery pojazdy o długości 12 metrów i pięć o długości 18 metrów, wszystkie napędzane silnikiem wykorzystującym energię elektryczną wytwarzaną z wodoru.

Mazowiecka Dolina Wodorowa

Zakup autobusów wodorowych, które znajdą się w taborze Komunikacji Miejskiej Płock, to część realizowanego w tym mieście projektu rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego.

W 2020 r. samorząd Płocka oraz Orlen podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy rozwoju transportu publicznego zasilanego wodorem. Rok później płocka Komunikacja Miejska Płock znalazła się wśród podmiotów uczestniczących w powołaniu, z inicjatywy koncernu, Mazowieckiej Doliny Wodorowej jako centrum badań, rozwoju i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026