Miejski żywopłot

Zakrojone na szeroką skalę zmiany czekają śródmieście francuskiego miasta Caen. Miejscy rajcy postanowili całkowicie zrewitalizować blisko 600-hektarowy obszar, rozciągający się od centrum miasta, wzdłuż rozwidlenia rzeki Orne i kanału prowadzącego do morza. Dotychczas teren ten był silnie zindustrializowany ? znajdowały się tam fabryki, przez lata rozwijano przemysł ciężki, czego efektem jest niemal całkowita degeneracja środowiska naturalnego. Masterplan przebudowy i rewitalizacji tego fragmentu miasta, przygotowany przez holenderskie studio architektoniczne MVRDV, jest niezwykle ambitny. W dużym stopniu zakłada bowiem zachowanie historycznej natury tego obszaru, a jednocześnie respektuje wspólną, ujednoliconą wizję rozwoju zabudowy, wdrażaną przez Caen wraz z sąsiednimi miastami ? Herouville Saint-Clair i Mondeville. MVRDV opracowało innowacyjne narzędzie zagospodarowania przestrzennego, nazwane ?The Offset?. Pozwala ono na stworzenie wtórnej sieci komunikacyjnej i publicznej przestrzeni obejmującej budynki i obszary aktywności społecznej. Sieć ta ma pełnić funkcję ?mediatora? między istniejącą zabudową a jej nowymi elementami. Inspiracją dla całego projektu są ?Bocage? ? zabytkowe żywopłoty charakterystyczne dla Normandii, powstające na terenach postindustrialnych. Winy Maas, współzałożyciel MVRDV, opisuje projekt jako ?dążący do stworzenia pięknej, miejskiej doliny, wypełnionej obfitymi żywopłotami w sercu Normandii?.

(www.mvrdv.nl)

 

Kaskadowe tarasy

Bardzo ciekawy projekt architektoniczny zaprezentowało studio Bjarke Ingels Group. Architekci postanowili tradycyjny, pięciokondygnacyjny budynek ?rozłożyć? niczym talię kart, dzięki czemu przy zachowaniu znacznej powierzchni w jego wnętrzu uda się uzyskać obszerne przestrzenie zewnętrzne na utworzonych w ten sposób kilku poziomach tarasów. Każda kondygnacja budynku jest nieco przesunięta względem centralnego punktu, tworząc w ten sposób efekt kaskady. Dzięki temu powstanie pionowo zorganizowana struktura z imponującą powierzchnią zielonych dachów. Tarasy zostaną wykorzystane do stworzenia wielofunkcyjnych terenów rekreacyjnych, a ich wzajemne ułożenie pozwoli na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego do oświetlenia. W budynku, mieszczącym się w centrum Arlington (Wirginia, USA), będzie funkcjonować szkoła.

(www.big.dk)

 

Pionowa wioska

Vandad Ecologic Towers, zaprojektowany przez architektów z ZAAD Studio we współpracy z Challenge Studio, to eksperymentalne podejście do nowoczesnego miejskiego życia. Będący w fazie budowy budynek ma odzwierciedlać proekologiczny i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju styl życia mieszkańców. Kształt obiektu będzie sprzyjał integracji mieszkańców i zachęci ich do wspólnej aktywności wśród zieleni, wkomponowanej w strukturę apartamentowca. Projektanci starają się odbudować poczucie wspólnoty i więzi ze środowiskiem naturalnym, zerwane wskutek współczesnego, miejskiego stylu życia. Kluczem do zrozumienia intencji projektantów jest pusta przestrzeń wewnątrz budynku. Każde mieszkanie zawiera niewielki zielony taras, komponujący się z bryłą budynku. Dbanie o mały ogródek to branie odpowiedzialności za wygląd całej budowli. W ten sposób funkcjonuje ?pionowa wioska?, sprzyjająca tworzeniu lokalnej społeczności.

(www.zaadstudio.com)

 

Zielona fabryka

Popularny portal architektoniczny Archdaily.com ogłosił wyniki konkursu na najlepsze budynki 2015 r. W kategorii ?architektura przemysłowa? zwycięzcą została zaprojektowana przez japońskich architektów z Ryuichi Ashizawa Architect & Associates fabryka w Johor Bahru w Malezji. To prawdziwie ?zielony obiekt?, ponieważ zarówno jego elewacja, jak i otoczenie wykracza daleko poza typowy wygląd obiektów przemysłowych, stanowiąc wzór dla nowoczesnego budownictwa industrialnego. Duży, zielony dach zaczyna się już na poziomie gruntu i łagodnie się wznosząc, pokrywa centralny obszar budynku. Warstwa gleby stanowi naturalną termoizolację, doskonale sprawdzającą się w tropikalnym klimacie Półwyspu Malajskiego. Osadzona na sześciokątnych filarach konstrukcja dachu pozwala na gromadzenie wody deszczowej, magazynowanej później w podziemnych zbiornikach i wykorzystywanej do podlewana roślinności na terenie obiektu. Ruch wody pomaga też w naturalnej wentylacji budynku. Fabryka jest także doskonale oświetlona naturalnym światłem, które wnika do jej wnętrza przez ozdobne okna i ulega rozproszeniu dzięki zestawowi luster. Rozwiązanie to pomaga oszczędzać energię, zapewnia także pracownikom lepsze warunki pracy niż w przypadku sztucznie oświetlanej przestrzeni. Centralny budynek oplatają winorośle, zapewniające ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i niepowtarzalne doznania estetyczne. Wszystko to ma na celu zagwarantowanie maksymalnie komfortowych warunków pracy.

(www.archdaily.com)

 

Opracował Bartosz Zujewski