Niezwykle korzystne perspektywy rozwoju biogazowni, w tym w szczególności biogazowni rolniczych, związane są z alternatywnym względem aukcji OZE modelem, opartym na wytwarzaniu biometanu zatłaczanego do sieci gazowej.

Mechanizmy i instrumenty uregulowane w rozdziale 4 Ustawy z 20 lutego o odnawialnych źródłach energii1 mają na celu zachęcenie prywatnych przedsiębiorców do podjęcia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania szeroko rozumianej energii ze źródeł odnawialnych. Nowy system aukcji OZE wspiera działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej z biogazu, w tym w szczególności w biogazowniach rolniczych, wysypiskowych oraz w oczyszczalniach ścieków. Wśród korzystnych rozwiązań aukcyjnych należy wyróżnić chociażby dość wysokie ceny referencyjne energii elektrycznej wytwarzanej z poszczególnych kategorii biogazu, a także możliwość organizowania odrębnych aukcji OZE, dedykowanych jedynie biogazowniom rolniczym albo instalacjom wykorzystującym odpady.

Niemniej ustawodawca, tworząc system wsparcia OZE, nie ograniczył się jedynie do wspierania instalacji OZE wytwarzających energię elektryczną. Warto podkreślić, że zdecydował się również na wprowadzenie odrębnych instrumentów prawnych, wspierających biogazownie rolnicze, opierające swoją działalność wyłącznie na produkcji samego biogazu rolniczego, który po osiągnieciu odpowiednich parametrów jakościowych może być zatłoczony do gazowej sieci dyst...