Cz. III

W krajach wysoko rozwiniętych zwraca się dziś coraz większą uwagę na rozwój i optymalizację technologii umożliwiających centralne – efektywne i ekologiczne spalanie surowców energetycznych, w przeciwieństwie do niekontrolowanego i nieefektywnego spalania tzw. otwartym płomieniem.


Badania satelitarne, prowadzone w Ameryce Pd w ramach programów Earth Observing System (EOS) oraz Clouds and the Earth’s Radiant Energy System (CERES), obejmujące monitoring naturalnych i sztucznych pożarów biosfery, dostarczyły cennych danych mówiących o szkodliwych właściwościach nielotnych aerozoli z naturalnego spalania biomasy.

Ingerencja w ekologię chemosfery czy działanie prewencyjne?
Zastosowanie iteracyjnej analizy Kramersa – Kröniga w widmie transmisji (2-25m) wykazało w składzie aerozoli skondensowaną parę wodną i obecność grup CH3/CH2 węglowodorów alifatycznych (absorpcja 3-5 μm) oraz duży udział struktur szkieletowych grup aromatycznych i terpenowych (6, 8, 10 μm).
Badania tego typu, przeprowadzone w wiejskich terenach Afryki Zachodniej (północny region Ghany, okolice Tamale), wykazały, iż w wyniku wypalania traw do atmosfery dostało się m.in. 2600-4600 ton CO2, 78-302 ton CO, 1,7-15,6 ton CH4 i 0,011-0,072 ton NOx. Jednocześnie badania gleby na tych terenach wykazały, iż w wyniku wypalań znacząco obniżyła się zawartość węgla organicznego w wierzchnie...