Brak realnych konsultacji Krajowego Planu Odbudowy
Podczas posiedzenia Zarządu ZMP, które po raz 15. od początku epidemii odbyło się online (11 marca br.), przyjęto stanowisko na temat projektu Krajowego Planu Odbudowy.
W części spotkania dotyczącej zaopiniowania projektów Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności na lata 2021-2027 prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz, zwrócił uwagę, że nie ma obecnie ważniejszych kwestii. – Zadbamy o to, aby strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego mówiła jednym głosem i prezentowała wspólne stanowisko. Samorządy muszą mieć wpływ na sposób podziału tych środków. Transparentność i obiektywność ich dystrybucji mogłaby zapewnić Agencja Spójności i Rozwoju. O to trzeba powalczyć – mówił prezes Związku. – Nie może to być fundusz poparcia rządu, ale odbudowy państwa – podkreślał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Przeciwko centralizacji
W dyskusji pojawiły się opinie, że proponowane działania nie tworzą kompleksowego i spójnego pakietu. Środki z KPO nie mogą być też wykorzystane na oderwane od realnych potrzeb zmiany organizacyjne, których celem jest sprzeczna z zasadą subsydiarności centralizacja zarządzania, powodująca zmniejszenie wpływu obywateli oraz społeczności lokalnych i regionalnych na daną sferę usług publicznych. Dotyczy to zwłaszcza ...