Tytuł ma wskazywać na to, że tekst będzie taki z rodzaju noworocznych. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Zaczęliśmy kolejny rok i wielu z nas zastanawia się, jaki będzie. Plany działalności pewnie w zdecydowanej większości przedsiębiorstw zostały już opracowane, a nawet zaczęły być realizowane. Ja chciałbym jednak podejść do przyszłości w nieco dłuższej perspektywie – kilku lub nawet kilkunastu lat. Na co powinniśmy się nastawić i nad czym pracować? Nowa dyrektywa wodna i nadchodząca dyrektywa ściekowa są w naturalny sposób przedmiotem planowania długoterminowego. O tych wyzwaniach już wiemy i staramy się w jakiś sposób nad nimi zapanować. Ciekawi mnie jednak, co dalej albo co z zagrożeniami, których dzisiaj jeszcze nie widać bezpośrednio na horyzoncie? Dzisiaj wszyscy pracujemy nad odpornością w wielu wymiarach. Często jednak traktujemy ją jako budowę na czas określony. Tymczasem z takimi zagrożeniami jak dzisiaj (a pewnie z jeszcze innymi, o których istnieniu nie zdajemy sobie, póki co, sprawy) musimy mentalnie zmienić nasze przedsiębiorstwa, przyzwyczajając się do tego, że to, co wydaje się nam dzisiaj tymczasowością, wejdzie do naszych przedsiębiorstw na stałe. Po okresie pełnej otwartości na relacje ze światem zewnętrznym przyszedł czas na istotne w tym zakresie ograniczenia. Rozwiązania w tej materii przekraczają niejednokrotnie możliwości pojedynczego przedsiębiorstwa i wymagają interwencji państwa lub też nawet wspólnoty. Dzisiaj w dobrej w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?