Konkurs o Puchar Recyklingu umożliwia poszczególnym jednostkom zajmującym się gospodarką odpadami zaprezentowanie efektów swojej działalności i stwarza okazję porównania swojej skuteczności w tym zakresie z osiągnięciami innych uczestników. Pozwala też na wyłonienie liderów, sprzyja rozwojowi rynku odzysku odpadów oraz ułatwia samorządom realizację przyjętych planów gospodarki odpadami.

Puchar Recyklingu stał się symbolem dla wszystkich, którym zależy na rozsądnej gospodarce odpadami, dla instytucji wspierających, kierujących i nadzorujących działania odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego. W Konkursie mogą brać udział urzędy gmin i starostwa powiatowe, związki komunalne gmin i powiatów, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej oraz inne podmioty gospodarcze, mające zezwolenie na usuwanie odpadów stałych. W kategorii „Edukacja Ekologiczna” oceniane są projekty zarządzane i wspierane przez jednostki zgłoszone do Konkursu w pozostałych kategoriach bądź szkoły, organizacje ekologiczne, parki krajobrazowe i narodowe, leśne kompleksy promocyjne oraz ośrodki edukacyjne (w tym centra edukacji ekologicznej działające na rzecz edukacji w zakresie selektywnej zbiórki), wskazane i rekomendowane przez podmioty biorące udział w Konkursie. Nie mogą w nim natomiast uczestniczyć podmioty gospodarcze, które w zakresie gospodarki odpadami zajmują się wyłącznie recyklingiem odpadów, organizacje odzysku ani instytucje finansujące przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.

Komisje konkursowe
Nadesłane do Konkursu zgłoszenia rozpatrują komisje konkursowe, które obradują w sześciu zespołach odpowiadających kategoriom konkursowym. Zadaniem Komisji jest przeanalizowanie i dokonanie oceny zgłoszeń na podstawie przesłanych formularzy wraz z załącznikami oraz przygotowanie na posiedzenie Kapituły list nominowanych w poszczególnych kategoriach. Na tej podstawie Kapituła wyłania laureatów, przyznaje nagrody finansowe i rzeczowe, nagrody specjalne oraz wyróżnienia.

Wyłanianie laureatów
Podstawowe kryterium oceny w bieżącej edycji Konkursu stanowi masa surowca wtórnego zebranego metodą selektywnej zbiórki oraz masa w przeliczeniu na mieszkańca obszaru objętego zbiórką, poświadczona dokumentami potwierdzonymi przez wójta, burmistrza lub prezydenta z terenu, na którym podmiot posiada decyzję na odbieranie lub/i zbieranie odpadów. Oprócz tego każdy podmiot przystępujący do Konkursu powinien złożyć oświadczenie, iż nie prowadzi punktu skupu odpadów ani nie zbiera odpadów od innych podmiotów odbierających i zbierających odpady.

Nagrody i wyróżnienia
W poszczególnych kategoriach materiałowych przyznawane są po trzy statuetki, a w kategorii „Edukacji Ekologicznej” – trzy tytuły Mistrz Edukacji Ekologicznej. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do udziału bądź w wybranych, bądź we wszystkich kategoriach. Fundatorami Pucharów Recyklingu są Bank Ochrony Środowiska, Ministerstwo Budownictwa, Związek Miast Polskich oraz Polska Izba Ekologii. Po raz pierwszy w tym roku wręczona zostanie statuetka „Tygrysa Recyklingu”. Tytuł ten przyznawany będzie podmiotom z grona dotychczasowych laureatów Pucharów Recyklingu. Pretendent do tytułu w bieżącej edycji powinien zgłosić uczestnictwo we wszystkich kategoriach i udokumentować progres tonażu selektywnie zebranych surowców w stosunku do roku ubiegłego. Nagrody finansowe dla laureatów w kategoriach „Zielona Bateria” i „Edukacja Ekologiczna” ufundował NFOŚiGW. Nagrodami finansowymi Konkurs wsparły też wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (nagrody dla laureatów z terenu danego województwa). W poszczególnych kategoriach Kapituła Konkursu może przyznać nie więcej niż trzy wyróżnienia. Nagrodami rzeczowymi w Konkursie są pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów.

Terminy Konkursu
Siódma edycja Konkursu obejmuje przedsięwzięcia realizowane w okresie od 1 września 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch etapach: termin nadsyłania Deklaracji udziału upływa 31 sierpnia 2006 r., a Szczegółowych formularzy zgłoszeń (wraz z wymaganymi załącznikami) – 15 września 2006 r. (decyduje data stempla pocztowego). Tradycyjnie w połowie października zbierze się Kapituła Konkursu, która wyłoni laureatów tegorocznej edycji. Zwycięzców poznamy w listopadzie podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2006 w Poznaniu.
Bieżące informacje, Regulamin Konkursu i Deklaracja udziału dostępne są na stronie internetowej www.abrys.pl/konkurs oraz w siedzibie redakcji „Przeglądu Komunalnego”, ul. Daleka 33, 60-124 Poznań, tel. 61/655-81-08, fax 61/655-81-01, e-mail: [email protected].
(rm)