Czekamy na zgłoszenia
Puchar Recyklingu stał się symbolem dla wszystkich, którym zależy na rozsądnej gospodarce odpadami, dla instytucji wspierających, kierujących i nadzorujących działania odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego. W Konkursie mogą brać udział urzędy gmin i starostwa powiatowe, związki komunalne gmin i powiatów, przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej oraz inne podmioty gospodarcze, mające zezwolenie na usuwanie odpadów stałych. W kategorii „Edukacja Ekologiczna” oceniane są projekty zarządzane i wspierane przez jednostki zgłoszone do Konkursu w pozostałych kategoriach bądź szkoły, organizacje ekologiczne, parki krajobrazowe i narodowe, leśne kompleksy promocyjne oraz ośrodki edukacyjne (w tym centra edukacji ekologicznej działające na rzecz edukacji w zakresie selektywnej zbiórki), wskazane i rekomendowane przez podmioty biorące udział w Konkursie. Nie mogą w nim natomiast uczestniczyć podmioty gospodarcze, które w zakresie gospodarki odpadami zajmują się wyłącznie recyklingiem odpadów, organizacje odzysku ani instytucje finansujące przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej.
Komisje konkursowe
Nadesłane do Konkursu zgłoszenia rozpatrują komisje konkursowe, które obradują w sześciu zespołach odpowiadających kategoriom konkursowym. Zadaniem Komisji jest przeanalizowanie i dokonanie oceny zgłoszeń na podstawie przesłanych formularzy wraz z załącznikami oraz przygotowanie na posiedzenie Kapituły list nominowanych w poszczególnych kategoriach. Na tej podstawie Kapituła wyłania laureatów, przyznaje nagrody finansowe i rzeczowe, nagrody specjalne oraz wyróżnienia.
Wyłanianie laureatów
Podstawowe kryterium oceny w bieżącej edycji Konkursu stanowi masa surowca wtórnego zebranego metodą selektywnej zbiórki oraz masa w przeliczeniu na mieszkańca obszaru objętego zbiórką, poświadczona dokumentami potwierdzonymi przez wójta, burmistrza lub prezydenta z terenu, na którym podmiot posiada decyzję na odbieranie lub/i zbieranie odpadów. Oprócz tego każdy podmiot przystępujący do Konkursu powinien złożyć oświadczenie, iż nie prowadzi punktu skupu odpadów ani nie zbiera odpadów od innych podmiotów odbierających i zbierających odpady.
Nagrody i wyróżnienia
W poszczególnych kategoriach materiałowych przyznawane są po trzy statuetki, a w kategorii „Edukacji Ekologicznej” – trzy tytuły Mistrz Edukacji Ekologicznej. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do udziału bądź w wybranych, bądź we wszystkich kategoriach. Fundatorami Pucharów Recyklingu są Bank Ochrony Środowiska, Ministerstwo Budownictwa, Związek Miast Polskich oraz Polska Izba Ekologii. Po raz pierwszy w tym roku wręczona zostanie statuetka „Tygrysa Recyklingu”. Tytuł ten przyznawany będzie podmiotom z grona dotychczasowych laureatów Pucharów Recyklingu. Pretendent do tytułu w bieżącej edycji powinien zgłosić uczestnictwo we wszystkich kategoriach i udokumentować progres tonażu selektywnie zebranych surowców w stosunku do roku ubiegłego. Nagrody finansowe dla laureatów w kategoriach „Zielona Bateria” i „Edukacja Ekologiczna” ufundował NFOŚiGW. Nagrodami finansowymi Konkurs wsparły też wojewódzkie fundusze ochrony środowiska (nagrody dla laureatów z terenu danego województwa). W poszczególnych kategoriach Kapituła Konkursu może przyznać nie więcej niż trzy wyróżnienia. Nagrodami rzeczowymi w Konkursie są pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów.
Terminy Konkursu
Siódma edycja Konkursu obejmuje przedsięwzięcia realizowane w okresie od 1 września 2005 r. do 31 sierpnia 2006 r. Zgłoszenia przyjmowane są w dwóch etapach: termin nadsyłania Deklaracji udziału upływa 31 sierpnia 2006 r., a Szczegółowych formularzy zgłoszeń (wraz z wymaganymi załącznikami) – 15 września 2006 r. (decyduje data stempla pocztowego). Tradycyjnie w połowie października zbierze się Kapituła Konkursu, która wyłoni laureatów tegorocznej edycji. Zwycięzców poznamy w listopadzie podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2006 w Poznaniu.
Bieżące informacje, Regulamin Konkursu i Deklaracja udziału dostępne są na stronie internetowej www.abrys.pl/konkurs oraz w siedzibie redakcji „Przeglądu Komunalnego”, ul. Daleka 33, 60-124 Poznań, tel. 61/655-81-08, fax 61/655-81-01, e-mail: [email protected].