Postawiony przez Komisję Europejską w tzw. Europejskim Zielonym Ładzie cel, polegający na osiągnięciu neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 r., spowodował, że konieczne staje się wprowadzenie zmian w polskiej polityce energetycznej. Nowy plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, skoncentrowany na zapobieganiu powstawaniu odpadów i gospodarowaniu nimi, ma na celu pobudzenie wzrostu konkurencyjności i globalnego przywództwa Unii Europejskiej w tym zakresie. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi koncepcję zmierzającą do racjonalnego wykorzystania zasobów i ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. Produkty, podobnie jak materiały oraz surowce, powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane.

Megatrendy w GOZ-ie

U podstaw GOZ-u stoi selektywna zbiórka odpadów, ponieważ tylko prawidłowo zebrany z rynku surowiec daje szanse na jego powtórne zagospodarowanie. Już dziś można zaobserwować trendy wiodące oraz identyfikować tzw. megatrendy, które będą miały duże znaczenie w procesie przekształceń gospodarek w kierunku GOZ-u w przyszłości (patrz ramka). Skoro nowe źródła energii stanowią megatrend, jest nim również energia z&nb...