Zwrócenie się w kierunku ekologicznych postaw widać na wielu poziomach życia. Jako konsumenci staramy się ograniczyć zużycie plastiku, segregujemy śmieci, nabywamy produkty wielokrotnego użytku. Jako inwestorzy poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam ograniczyć koszty zużycia energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Inwestycja w nieruchomości powstające w zgodzie z zasadami zielonego budownictwa jest długoterminowa. Pozwala nie tylko na ograniczenie kosztów utrzymania obiektu, ale też na wydłużenie czasu, w którym nieruchomość będzie spełniała rygorystyczne wymagania, bez kosztowej modernizacji. 

Budownictwo przez lata traktowano jako najbardziej energochłonny sektor, który nie sprzyjał środowisku. Rozwiązaniem wielu problemów – na etapie zarówno projektowania, budowy, jak i użytkowania obiektów – było wprowadzenie zasad zrównoważonego budownictwa. Skupia się ono między innymi na zmniejszeniu zużycia energii, wykorzystaniu bezpiecznych dla ludzi surowców – często z recyklingu – a także na tworzeniu zielonych przestrzeni i dostarczaniu dużej ilości naturalnego światła. 

Z roku na rok w Polsce przybywa zielonych budynków – obecnie jest ich kilkaset. By obiekt mógł nosić taką nazwę, musi pozytywnie przejść proces certyfikacji. Dwa najpopularniejsze systemy certyfikacji energetycznej to LEED oraz BREEAM. Pr...