Od wielu lat w naszym kraju rozwijany jest recykling przeróżnych rodzajów odpadów. Czołowymi, o których uczymy się już od najmłodszych lat, są papier, plastik i szkło. Na drugim planie znajdują się metal oraz coraz bardziej popularne elektroodpady, czyli urządzenia elektroniczne oraz elektryczne. Nieco na uboczu pozostaje drewno. 

Od razu w przypadku odpadów z drewna na myśl przychodzą stare meble i palety. Są to jedne z głównych dóbr, które, jak się okaże w dalszej części artykułu, stanowią cenny surowiec. W krajach Europy Zachodniej proces recyklingu zużytego drewna rozwijany jest od kilku dekad. Przynosi to niebywałe korzyści, zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne. W Polsce firm przetwarzających wspominany materiał nie ma zbyt wiele, a na pewno nie tyle, ile potrzeba. Obecna sytuacja związana z zamieszaniem na rynku węgla nie przyczyni się do poprawy tego statusu, choć ilości składowanego w różnych miejscach zużytego drewna zostaną bezapelacyjnie uszczuplone. 

„Sprzątanie” lasów

Stare okna i drzwi, połamane palety magazynowe, wysłużone deski elewacyjne ze stodoły lub te stanowiące ogrodzenie czy taras, belki budowlane – miejsc, w których generowane są takie odpady drewniane, jest dużo. Perspektywa drugiego życia dla tego rodza...