Zmiana podejścia do gospodarki osadami ściekowymi sprawia, że odpady ustępują miejsca zasobom, a materia organiczna staje się elementem odbudowy potencjału gleb.
MP3Posłuchaj tego artykułu
Wykup subskrypcję, aby odsłuchać artykuł w formacie audio.
Zmiana podejścia do gospodarki osadami ściekowymi sprawia, że odpady ustępują miejsca zasobom, a materia organiczna staje się elementem odbudowy potencjału gleb.
Osady ściekowe przez wiele lat traktowane były jako odpad, którego zagospodarowanie wiązało się z wyzwaniami logistycznymi i generowało koszty. W obliczu wzrostu gospodarczego oraz coraz bardziej restrykcyjnych wymagań w kontekście ochrony środowiska coraz częściej substrat ten jest postrzegany jako wartościowy zasób, mimo posiadania kodu odpadu, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Najpopularniejszym, często najtańszym i najczęściej stosowanym sposobem zagospodarowania osadów ściekowych jest ich nawozowe wykorzystanie. Wiąże się to w głównej mierze z ich zasobnością w wiele pierwiastków niezbędnych roślinom do wzrostu i rozwoju. Coraz częściej mówi się również o roli osadów w kontekście ich zasobności w materię organiczną.
GOZ a osady ściekowe
Wdrażanie modelu gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) w sektorze komunalnym jednoznacznie wymusza odejście od systemów zarządzania o charakterze linearnym. Rozwiązanie to ma przynieść korzyści środowiskowe, ekonomiczne oraz społeczne. Mając to na uwadze, rola osadów ściekowych ulega systematycznym zmianom. Jeszcze nie tak dawno gospodarka osadami skupiała się niemal wyłącznie na bezpiecznym, tanim i zgodnym z prawem ich zagospodarowaniu. Rozwiązaniem pozwalającym realizować...
Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!
Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?